Постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.11.2017 у справі № 809/1420/17

Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" листопада 2017 р. справа № 809/1420/17 м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Тимощука О.Л.,

при секретарі судового засідання Ткачук О.П.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн",

до відповідача: Головного управління ДФС Івано-Франківської області

про визнання протиправним та скасування в частині податкового повідомлення-рішення №0021951207 від 26.07.2017,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління ДФС Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування в частині податкового повідомлення-рішення №0021951207 від 26.07.2017.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0021951207 від 26.07.2017 з порушенням закону, а тому воно підлягає скасуванню в частині накладення штрафних санкції в загальному розмірі 61189,35 грн. Штрафні санкції, нараховані відповідачем, здійсненні на підставі помилкового висновку відповідача про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України при реєстрації податкових накладних №55 від 29.11.2016 та №16 від 07.10.2016. Відсутність порушення щодо реєстрації податкової накладної №55 від 29.11.2016 полягає в тому, що така реєстрація в єдиному реєстрі податкових накладних була здійснена в останній, наданий законом, операційний день, а надіслання квитанції, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) податкової накладної на наступний операційний день не може слугувати доказом порушення строку подання податкової накладної. Щодо відсутності порушень строку при реєстрації податкової накладної №16 від 07.10.2016, позивач вказав, що дана податкова накладна була помилково виписана та зареєстрована в єдиному реєстрі податкових накладних, ні поставки, ні оплати в даний період не відбулося та у відповідності до приписів Податкового кодексу України контрагентом позивача внесений до єдиного реєстру податкових накладних розрахунок коригування №1 від 08.10.2016. Оскільки господарська операція не відбулася та не була відображена в податковій звітності, на переконання позивача, контролюючим органом помилково взято до уваги факт порушення строку реєстрації податкової накладної №16 від 07.10.2016.

Поряд із позовними вимогами, позивач заявляв клопотання про забезпечення позову без сплати судового збору, проте в судовому засіданні, до розгляду справи по суті, представник позивача відмовився від заявленого в позовній заяві клопотання. За наведених причин, питання про забезпечення позову судом не розглядалося.

Представник позивача вимоги, викладені в адміністративному позові підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав наведених в письмовому запереченні. Пояснив суду, що відповідно до результатів камеральної перевірки встановлено факти реєстрації позивачем податкових накладних в ЄРП з порушенням встановлених термінів на загальну суму податку на додану вартість 609520,19 грн, а відтак відповідачем правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення та застосовано штрафні санкції. Просив в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази та інші матеріали справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що юридична особа товариство з обмеженою відповідальністю Віта Констракшн зареєстроване 15.05.2008. Відповідно до статті 15 Податкового кодексу України (надалі також ПК України), позивач є платником податків та зборів, зареєстрований платником ПДВ.

У звязку із переведенням реєстрації податкових накладних в електронну форму, позивачем придбано програмне забезпечення M.E.Doc, що підтверджується договором поставки №МЕ/ІС-35486251 від 06.11.2015 (а.с.27-29) та виготовлено цифровий підпис в ДПІ у м.Яремчому ГУ ДФС, відповідно до договору про визнання електронних документів №191220151 від 19.12.2015 (а.с.31-33).

Відповідачем 22.06.2017 проведено камеральну перевірку позивача щодо своєчасності реєстрації податкових накладних, виписаних за період з 01.10.2016 по 31.12.2016, зареєстрованих по 31.01.2017 включно. За результатами перевірки складено акт №5215/09-19-12-01-11/35486251 від 22.06.2017 (а.с.13-14), висновками якого встановлено порушення вимог чинного законодавства, а саме, реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації на загальну суму податку на додану вартість в розмірі 609520 грн. 19 коп., зазначену в таких податкових накладних, чим порушено вимоги п.201.10 ст.201 ПК України (в редакції, яка була чинна до 31.12.2016 року).

Відповідно до даних Єдиного реєстру податкових накладних, відповідачем було виявлено порушення позивачем строку реєстрації наступних податкових накладних:

1. Податкова накладна №16 від 07.10.2016 року зареєстрована 22.11.2016 року (протерміновано 31 день, тому відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України застосовано штрафну санкцію - 30% суми податку на додану вартість, зазначену в таких податкових накладних/ розрахунках коригування).

2. Податкова накладна №55 від 29.11.2016 року зареєстрована 15.12.2016 року (протерміновано 1 день, тому відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України застосовано штрафну санкцію - 10% суми податку на додану вартість, зазначену в таких податкових накладних/ розрахунках коригування).

3. Податкова накладна №49 від 31.12.2016 року зареєстрована 31.01.2017 року (протерміновано 16 днів, тому відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України застосовано штрафну санкцію - 20% суми податку на додану вартість, зазначену в таких податкових накладних/ розрахунках коригування).

На підставі виявлених порушень, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0021951207 від 26.07.2017, яким застосовано до позивача штраф за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в загальному розмірі 64522,68 грн (а.с.10-11).

Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням рішенням в частині накладення штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №55 від 29.11.2016 та №16 від 07.10.2016 в загальному розмірі 61189,35 грн, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Суд зазначає, що спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин та порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі, також Порядок).

Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обовязок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Абзацом 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобовязаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Згідно з абзацом 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до абзацу 8 пункту 201.10. статті 201 ПК України, датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Водночас абзацами 10 та 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобовязань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246.

Відповідно до пункту 2 Порядку, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Пунктом 8 Порядку передбачено, що для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Згідно з пунктом 10 Порядку, датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Відповідно до пункту 11 Порядку, квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку. Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

Судом встановлено, що податкова накладна №55 від 29.11.2016 (а.с.15) була внесена позивачем до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі, також - ЄРПН) в межах встановленого строку, а саме: на пятнадцятий день від дати її складання 14.12.2016 о 22:41. Факт внесення податкової накладної до реєстру 14.12.2016 о 22:41 підтверджується витягом з компютерної програми M.E.Doc 10.01.190 (а.с.16,18). Дані обставини представником відповідача в судовому засіданні не спростовані. В свою чергу квитанція №1 про реєстрацію податкової накладної датована 15 грудня 2016 року, час - 11:55:28, в ЄРПН зареєстровано за №9242500251 з інформацією про те, що документ прийнято (а.с.17).

Таким чином, з огляду на вищенаведене, контролюючим органом помилково застосовано штраф в розмірі 58333,35 грн за порушення строку реєстрації податкової накладної №55 від 29.11.2016, оскільки податкова накладна подана позивачем вчасно, у строки, встановлені Податковим кодексом України, а несвоєчасність її реєстрації в ЄРПН допущена контролюючим органом не є законодавчою підставою вважати її такою, що зареєстрована з порушенням строку.

Аналогічна правова позиція висвітлена в інформаційному листі Вищого адміністративний суд України від 24.10.2013 № 1486/12/13-13, зокрема яким зазначено, що у свою чергу визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації тягне настання наслідків, передбачених у пункті 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Отже, податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації.

Що стосується застосування штрафу в розмірі 2856 грн за порушення строку при реєстрації в ЄРПН податкової накладної №16 від 07.10.2016 (а.с.19), судом встановлено, що вказану податкову накладну було зареєстровано помилково. Факт реєстрації вказаної податкової накладної підтверджується квитанцією №1 про реєстрацію податкової накладної від 22.11.2016, час 18:02:56 в ЄРПН зареєстрований за №9224796146 (а.с.20). Помилкове складення та реєстрація в ЄРПН вказаної накладної підтверджується розрахунком коригування кількісних і вартісних показників від 08.11.2016 за №1 до податкової накладної від 07.10.2016 №16 (а.с.21) та квитанцією №1 про реєстрацію розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 23 листопада 2016 року, час 22:33:14, в ЄРПН зареєстровано за №9225725556 (а.с.22).

Також, позивач в підтвердження факту відсутності проведення господарської операції згідно з податковою накладною №16 від 07.10.2016 надав виписки по бухгалтерському обліку по рахунку 361, розрахунки з вітчизняними покупцями за жовтень-листопад 2016 (а.с.24,26) та додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень-листопад 2 (а.с.23,25) в яких відсутні відомості про господарські операції, відповідно до податкової накладної №16 від 07.10.2016. Факт відсутність проведення господарських операцій згідно з податковою накладною №16 від 07.10.2016, представником відповідача не спростовано.

Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 192.1 статті 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до абзацу 2 пункту 201.10 статті 201 ПК України, податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до позиції Державної фіскальної служби України, викладеної в листі від 03.02.2015 № 2208/6/99-99-19-03-02-15, у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг та реєстрації їх в ЄРПН платник податку, з метою виправлення допущеної помилки, має право згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ скласти розрахунок коригування до помилкової податкової накладної.

Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (отримувачем) товарів/послуг з дотриманням визначених термінів реєстрації.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 № 966(далі Порядок № 966).

До податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Таким чином, у податковій декларації з ПДВ платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній та/або розрахунку коригування. Тому обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані в помилковій (другій) податковій накладній та/або розрахунку коригування, не підлягають відображенню в декларації.

Враховуючи, що податкова накладна №16 від 07.10.2016 була зареєстрована в єдиному реєстрі податкових накладних помилково, факт помилкової реєстрації прийнятий контролюючим органом, а відповідні суми податку не включені до податкової декларації з ПДВ, на думку суду, застосування штрафу за порушення строку подання цієї декларації є безпідставним.

Згідно з абзацом 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись принципом законності, закріпленого в статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вказує на те, що виражена властивість "закону" протистояти сваволі в процесі впорядкування суспільних відносин є гарантією правомірності застосування державою можливого примусу і може у повному обсязі існувати тільки за умови забезпечення його неухильного виконання, в першу чергу і без виключення, суб'єктами владних повноважень.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною другою цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Наведені відповідачем доводи на підтвердження правомірності в частині прийнятого податкового повідомлення-рішення здебільшого носять формальний характер, а тому не можуть вважатися належними та допустимими для підтвердження обставин, якими обґрунтовуються заперечення.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.

За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Документально підтвердженими судовими витратами позивача являється судовий збір, сплата якого підтверджується платіжним дорученням №462 від 13.10.17 на суму 1600 грн (а.с.3), який підлягає стягненню на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС Івано-Франківської області.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

1. Визнати протиправним в частині та скасувати податкове повідомлення-рішення №0021951207 від 26.07.2017 в частині застосування штрафних санкцій в сумі 61189 (шістдесят одна тисяча сто вісімдесят дев'ять) гривень 35 копійок.

2. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Віта Констракшн" (ідн. код 35486251) сплачений судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС Івано-Франківської області (ідн. код 39394463).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ ОСОБА_3

Постанова складена в повному обсязі 17.11.2017.

comments powered by HyperComments
close icon
Інформація про документ

Дата ухвалення
13.11.2017
ПІБ судді:
Тимощук О.Л.
Реєстраційний № рішення
809/1420/17
Інстанція
Перша
Ключові статті:
  • [>>>] 120-1
  • [>>>] 201
  • Резолютивна частина
    Адміністративний позов було задоволено.
    Подальше оскарження
    08.12.2017 було відкрито апеляційне провадження по справі.
    Замовити персональну презентацію