Податкова судова практика

 Фабула справи  Платник податків звернувся до суду з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень, винесених з підстав ненарахування акцизного збору з вартості пошкоджених тютюнових виробів та з огляду на неправомірне формування даних податкового обліку за нікчемними правочинами з контрагентами. Суди попередніх інстанцій відмовили у задоволенні позову платника.

 Правова позиція 

Обов'язок із сплати акцизного збору виникає внаслідок факту реалізації платником певної номенклатури товарів. Тобто оборот з реалізації підакцизного товару вважається здійсненим з моменту настання першої події, з якою пов'язується виникнення обов'язку щодо сплати акцизного збору (за чинними на час спірних правовідносин нормами законодавства).

Витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також для формування податкового кредиту для оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені та підтверджені належним чином оформленими первинними документами, що відображають реальність господарських операцій, які є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Платник податків не несе відповідальності за правопорушення та дотримання податкового законодавства контрагента.

задоволено частково

 Фабула справи  Платник звернувся до суду з прохання про визнання незаконним податкового повідомлення-рішення, винесеного на підставі акту після проведення перевірки у зв’язку із заниженням податку на прибуток та податку на додану вартість.(підстава - невіднесення до складу валового доходу різниці між вартістю відвантаженої на експорт продукції за звичайними цінами та здійснення фіктивних операцій з контрагентом платника, про що свідчить відсутність у контрагента позивача сертифікату на здійснення відповідних послуг – продаж зерна). Рішенням судів попередніх інстанцій позовні вимоги платника задоволено частково, в частині скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення судового збору з відповідача

 Правова позиція 

При визначенні доходу, отриманого платником податку від продажу товарів (робіт, послуг), звичайна ціна та митна вартість, що є умовною розрахунковою величиною та застосовується при переміщенні товарів через митний кордон України (зокрема для ведення митної статистики), не є тотожними та не можуть бути порівнюваними.

Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені та підтверджені належним чином оформленими первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Оцінка поведінки учасників податкових правовідносин здійснюється насамперед із застосуванням норм податкового, а не інших галузей законодавства. Для з'ясування змісту господарської операції необхідно брати до уваги термінологію та вимоги податкового законодавства, а обґрунтування податкових правопорушень не може здійснюватись з посиланням на недотримання норм інших галузей законодавства.

не задоволено

 Фабула справи  Управління ПФУ звернулося до суду з позовом у якому просило стягнути з пенсіонера на свою користь суму надміру виплаченої пенсії Постановою суду першої інстанції, залишеною без змін судом апеляційної інстанції, у задоволенні позову відмовлено оскільки переплата пенсійних виплат виникла у зв'язку з поданням ОСОБА_4 недостовірних даних. Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій Управління ПФУ звернулося до Вищого адміністративного суду України.

 Правова позиція 

Правовідносини, які виникли між сторонами у справі за зверненням Управління Пенсійного фонду України з позовом про стягнення коштів за переплату пенсії, свідчать про їх цивільно-правовий характер, враховуючи предмет і підстави позову, що ґрунтується на цивільно-правових нормах. Пенсійний фонд України бере участь у такій категорії справ не на виконання передбачених законодавством владних повноважень, а з підстав, передбачених положеннями цивільного законодавства. З огляду на норми Цивільного процесуального кодексу України розгляд таких справ має відбуватися за правилами цивільного судочинства.

задоволено частково
close icon
Інформація про документ
Замовити персональну презентацію