Податкова судова практика

 Фабула справи  Платник звернувся до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за наслідком проведення документальної позапланової невиїзної перевірки щодо донарахування платнику зобов’язань із податку на додану вартість та податку на прибуток. Контролюючий орган обґрунтовує свої рішення доводами про відсутність факту реального здійснення господарських операцій між платником та його контрагентом та наданням платником до перевірки невірно заповнених товарно-транспортних накладних, через що факт транспортування, а також факт здійснення вантажно-розвантажувальних робіт не підтверджено, інформація про розрахунки між підприємствами на момент перевірки була відсутня. Суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги платника. Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та відмовив у задоволенні позовних вимог.

 Правова позиція 

За умови реального здійснення платником податку господарської операції з придбання товару, що призвела до об'єктивної зміни складу активів такого платника (покупця), у межах господарської діяльності, за відсутністю з боку такого платника порушення вимог наведених норм при формуванні валових витрат та податкового кредиту, підстави для позбавлення останнього права на зазначені витрати та податковий кредит відсутні.  

Платник податку (покупець товару), який дотримався вимог закону щодо формування витрат та податкового кредиту не має обов'язку та повноважень здійснювати контроль за дотриманням контрагентами його постачальника вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, виконання податкових зобов'язань тощо і в подальшому зазнавати негативних наслідків у вигляді позбавлення права на валові витрати та податковий кредит. У разі коли постачальник чи його контрагенти допустили порушення вимог законодавства при веденні фінансово-господарської діяльності, то це тягне відповідальність та негативні наслідки щодо них, адже законами іншого не передбачено.  

Усі документи в їх сукупності, складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення, які за змістом та формою відповідають вимогам закону та які відображають реальні господарські операції, належать до первинних документів бухгалтерського обліку, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, тому відсутність товарно-транспортної накладної, яка не є обов'язковим первинним документом, що складається під час здійснення господарської операції з поставки товару або помилки в її оформленні, за наявності належних первинних документів на поставку товару, не може бути самостійною підставою для висновку про безтоварний характер господарських операцій.

задоволено
close icon
Інформація про документ
Замовити персональну презентацію