Закон як дишло? Або як СМКОР не стала гарантією від скасування податкового кредиту

21 Січня 2019 161 Перегляд Мирослава Нечай

Розміри тексту:

Аа Аа

Ще напевно й двох років не пройшло з того часу, як представники фіскальних органів презентували в Комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики пропозиції щодо запровадження «чудової» системи, яка б автоматично перевіряла, чи подані на реєстрацію податкові накладні, складені за реальними операціями. Внаслідок здійснення такої перевірки на етапі реєстрації накладних в ЄРПН платники мали б раз і назавжди забути про скасування податкового кредиту за результатами податкових перевірок. Виглядало це все дуже красиво, а закінчилось запровадженням процедури блокування податкових накладних, з усіма її помилками і недоліками. І все би нічого, якби позиція органів ДФС щодо застосування норм податкового законодавства не була така ж мінлива як погода весною.

Так, абзац третій пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України) чітко встановлює, що податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Дія вищезазначеного положення відповідно до абзацу п’ятого пункту 57-1 ПК України була призупинена на період з 1 січня по 22 березня 2018 року, тобто в період, протягом якого процедура СМКОР не застосовувалась.

Окрім того, блокування податкової накладної або розрахунку коригування здійснюється у зв’язку з наявністю ризику порушення норм податкового законодавства, виявленого за результатами моніторингу, який проводиться щодо платника ПДВ та поданих ним на реєстрацію в ЄРПН документів. Водночас згідно з абзацом третім пункту 2 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабміну від 21.02.2018 № 117, ризик порушення норм податкового законодавства – це ймовірність складання та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в ЄРПН з порушенням норм підпункту “а”/“б” пункту 185.1 статті 185, підпункту “а”/“б” пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об’єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено у такій податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником ПДВ виконання свого податкового обов’язку.

Отже, факт того, що податкові накладні або розрахунки коригування відповідають вимогам податкового законодавства, перевіряється ДФС уже на етапі реєстрації їх в ЄРПН. Таким чином,  квитанція про реєстрацію вищезазначених документів в ЄРПН в період застосовування СМКОР фактично підтверджує те, що податкова накладна/розрахунок коригування були складені платником ПДВ за реальною операцією з постачання товарів/послуг та на правильну дату.

Зі свого боку трактування положення абзацу третього пункту 201.10 статті 201 ПК України зазначеним вище чином повністю відповідає й принципу «належного урядування», під яким слід розуміти вимогу до державних органів діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (справа «Рисовський проти України» (заява № 29979/04)).

Таким чином, податкові накладні/розрахунки коригування, складені та зареєстровані протягом застосування процедури СМКОР, мають бути єдиними документами, які вимагаються для підтвердження того, щоб податковий кредит був сформований належним чином.

Проте на практиці факт формування податкового кредиту за зареєстрованими податковими накладними протягом періоду застосування процедури СМКОР, незважаючи на положення податкового законодавства та запевнення представників ДФС перед її запровадженням, не є гарантією того, що за результатами податкової перевірки контролюючий орган не скасує податковий кредит. Наприклад, одному з наших клієнтів податківці зменшили суму податкового кредиту, зазначивши, що оскільки його контрагент здійснював операції без мети настання реальних наслідків, то складені ним податкові накладні не мають статусу юридично значимих.

А яка ж практика оскарження ППР, якими скасовувався податковий кредит всупереч зазначеним вище положенням податкового законодавства?

Якщо говорити про адміністративне оскарження, то ДФС України у своїх рішеннях оминає “незручну” для них тему, взагалі не надаючи оцінки відповідності ППР нижчестоящих органів вимогам абзацу третього пункту 201.10 статті 201 ПК України. Принаймні таких висновків можна дійти на підставі рішень, прийнятих щодо наших клієнтів.

Водночас “свіжі” рішення адміністративних судів свідчать, що буквальне тлумачення норм податкового законодавства ще ніхто не відміняв, оскільки судді приймають рішення на користь платників ПДВ. Так, Миколаївським окружним адміністративним судом у рішенні від 06.11.2018 у справі № 814/1532/18 зазначив: “...у ПК України передбачено єдину підставу для формування податкового кредиту, а саме реєстрація в податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Отже належним чином складена та зареєстрована податкова накладна є єдиною підставою для формування податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого підтвердження будь-якими іншими документами, в тому числі - первинними”.  Аналогічні висновки викладені також у рішеннях Донецького окружного адміністративного суду від 26.10.2018 у справі № 0540/7692/18-а, Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 у справі № 814/1564/18, тощо. Проте говорити про однозначність судової практики щодо зазначеної вище проблеми в українських реаліях ще зарано, принаймні до того часу, поки своє слово не скаже Верховний Суд.

А до того часу, хто знає, може органи ДФС самостійно переглянуть свою позицію і почнуть застосовувати норми так, як вони сформульовані у ПК України.

На жаль, матеріал, котрий Вас зацікавив, знаходиться
в обмеженому доступі і надається підписникам платформи.

Оформити підписку
comments powered by HyperComments