Split payment of VAT: новий механізм ЄС для боротьби з податковим шахрайством

31 Жовтня 2018 101 Перегляд Мирослава Нечай

Розміри тексту:

Аа Аа

Ухилення від сплати податків, зокрема у сфері адміністрування ПДВ, не є виключно нашим національним надбанням, а міжнародною проблемою, оскільки якою розвинутою та прозорою не була б податкова система будь-якої країни, завжди знайдуться «розумники», які зможуть її обійти. Відповідно уряди різних держав тією чи іншою мірою ведуть боротьбу з цим негативним явищем. Так, в Україні для боротьби з «податковими ямами» у 2015 році була запроваджена система електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА), яка частково все ж таки виконала поставлені перед нею завдання, хоча й не забезпечила від появи нових незаконних механізмів отримання податкової вигоди (згадати хоча б «податкові скрутки»). Зі свого боку деякі країни ЄС (наприклад, Італія, Румунія, а з липня 2018 року і Польща) запроваджують у себе так званий механізм split payment of VAT (розподілу ПДВ-платежів).

Детальніше про роботу вищезазначеного механізму split payment of VAT розглянемо на прикладі Польщі. Так, для застосування split payment of VAT платникам ПДВ, які зареєстровані на території Польщі, банки, у яких такі платники мають відкриті розрахункові рахунки у польській національній валюті, безоплатно та без укладення будь-яких спеціальних додаткових угод відкривають спеціальні ПДВ-рахунки. Отже, вищезазначений механізм для сплати ПДВ буде застосовуватися лише при здійсненні оплати у злотих і не поширюватиметься на випадки розрахунку в іншій валюті.

Фактично вищезазначена система адміністрування ПДВ полягає в тому, що при сплаті покупцями вартості товарів/послуг банки перераховуватимуть на розрахункові рахунки постачальників кошти лише у частині їх договірної вартості, сума ж нарахованого за такою операцією ПДВ перераховується на спеціальні ПДВ-рахунки, відкриті у таких банках.

Водночас у платників ПДВ право розпорядження коштами, які зараховані на ПДВ-рахунки, буде обмежене, а саме їх можна буде використовувати виключно:

а) в операціях, де платник виступає покупцем товарів/послуг, для перерахування ПДВ на ПДВ-рахунки постачальника в межах split payment of VAT (тобто буде можливий переказ коштів між ПДВ-рахунками контрагентів);

б) для повернення частини сплаченого ПДВ у випадку проведення коригування;

в) для перерахування коштів до інших ПДВ-рахунків такого платника ПДВ в межах одного банку (на вимогу платника банки зможуть відкрити декілька ПДВ-рахунків);

г) для оплати податкових зобов’язань та штрафних санкцій з ПДВ.

Окрім того, на відміну від українських електронних рахунків в СЕА, які обліковуються Казначейством, на кошти, які знаходитимуться на ПДВ-рахунках у банках Польщі, останні нараховуватимуть відсотки за користування цими коштами відповідно до договірних зобов’язань між банком та клієнтом. Сума нарахованих відсотків для полегшення адміністрування податку зараховуватиметься банком на звичайні розрахункові рахунки платників ПДВ.

Водночас, на відміну від Румунії, де використання вищезазначеного механізму з 01 січня 2018 року є загальним та обов’язковим, польські підприємці при виставлені їм рахунку (invoice) для оплати зможуть вибирати, чи будуть вони оплачувати вартість товару/послуги з ПДВ шляхом застосування системи split payment of VAT, чи ні. Разом з тим для стимулювання вибору split payment of VAT урядом пропонується для платників, які її застосовуватимуть, низка податкових пільг, а саме:

1) скорочений строк для повернення сплаченого ПДВ (із загальних 60 днів до 25);

2) зменшені розміри штрафних санкцій;

3) відсутність солідарної відповідальності у ланцюзі поставок тощо.

Якщо говорити про split payment of VAT у вищезазначеній Румунії, то там також передбачений механізм застосування цієї системи у випадках оплати вартості товарів/послуг кредитною карткою або готівкою. Так, постачальники товарів/послуг  протягом 7 днів з дня отримання коштів вищезазначеним способом зобов’язані перерахувати відповідну суму на свій ПДВ-рахунок, в іншому випадку їм загрожуватимуть штрафні санкції. Водночас кошти, які знаходяться на ПДВ-рахунках у Румунії, платники можуть використовувати як для сплати податкових зобов’язань з ПДВ, так і для сплати інших податків.  

Водночас в Італії, ще одній країні, де запроваджено split payment of VAT,  вищезазначена система функціонує щодо обмеженого кола операцій, а саме якщо учасником правовідносин виступають органи державної влади та місцевого самоврядування, а також контрольовані ними компанії тощо.

Отже, незважаючи на деякі відмінності між системою split payment of VAT у країнах ЄС, які її вже запровадили, основною її ознакою є те, що покупець не перераховує ПДВ на рахунок постачальника, а фактично сплачує його на рахунки, які фактично контролюються державою. Проте, порівнюючи з українським механізмом СЕА, split payment of VAT очевидно має менший вплив на грошові потоки (cash flow) підприємства. Водночас, якщо вищезазначена система себе відрекомендує як ефективний механізм у боротьбі з ПДВ-шахрайством, то можна припустити, що вона буде запроваджена і в інших країнах Європейського Союзу.

На жаль, матеріал, котрий Вас зацікавив, знаходиться
в обмеженому доступі і надається підписникам платформи.

Оформити підписку
comments powered by HyperComments