Здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов'язань
Питання/Тема
Можливість здійснення попередньої оплати за рахунок бюджетних коштів
...

...

Авансові платежі (передоплата, попередньої оплати, виплати завдатку) або поетапної оплати зареєстрованих бюджетних фінансових зобов'язань

Загальним принципом здійснення платежів за рахунок бюджетних коштів відповідно до взятих бюджетних зобов'язань є те, що йому передує отримання товарів, робіт і послуг як окрема четверта стадія виконання бюджету за видатками та кредитуванням, що випливає з  ч. 1 ст. 46 БК України, та ч. 1 ст. 49 БК України. Це загальне правило закріплене  зокрема і в ч. 1 ст. 692 ЦК України, де передбачено, що “Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару”.

Проте, виняток з правила передбачено саме в ч. 1 ст. 49 БК України, де зазначено, що “Розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним п. 5 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу”.

В п. 5 ч. 1 ст. 4 БК України закріплено як окрему складову бюджетного законодавства нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання цього Кодексу та інших законів України, передбачених пунктами 3 та 4 цієї частини статті. А отже, такі винятки можуть бути закіплені і в БК України, законі про Державний бюджет України, інших законах, що регулюють бюджеті віносини, а також Постановах Кабінету Міністрів України, якими схвалено Бюджету декларацію або деталізовано положення вищезазначених.

Отже, окремі випадки попередньої оплати за рахунок бюджетних коштів можуть бути передбачені в законах та міжнародних договорах, обов'язковість яких визнається законами, зокрема якщо йдеться про оплату товарів за рахунок залучених коштів до відповідного бюджету, що відбувається, зокрема, в порядку ст. 16 БК України.

Читати детальніше
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію