Відправлення (вручення)/ Поштове відправлення/ Лист з повідомленням про вручення
Редакції документа
Питання/Тема
Чи є необхідним наявність опису поштового вкладення при надсиланні податкової звітності поштою?
...

...

Підпунктом б) пункту 49.3 статті 49 ПК України зазначено, що у разі надсилання податкової звітності поштою, таке відправлення здійснюється з повідомленням про вручення та з описом вкладення. Разом з тим, виникає питання щодо імперативності такої норми. Тобто, чи вважатиметься податкова звітність поданою у разі надісланні її поштою без опису вкладення. Зазначаємо, що відповіді щодо наслідків відправлення без опису вкладення не надають ані законодавство, ані контролюючі органи.

Для вирішення цього питання звернемося до судової практики. Зокрема, рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі № 804/3301/13-а від 12 грудня 2013 року за адміністративним позовом Приватного підприємства «Гледіс» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Державної податкової служби про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Судом першої інстанції було встановлено, що Позивачем не було виконано вимог пп. б) п. 49.3 ст.49 ПК України, а саме – на адресу податкового органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства було відправлено без опису вкладення, що позбавило Відповідача можливості встановити, що у даному поштовому відправленні містилася саме податкова декларація. Позивач, у свою чергу, посилався на те, що ним податкова декларація була направлена вчасно, а її неприйняття Відповідачем лише з підстав того, що поштова кореспонденція була відправлена без опису вкладення є протиправним, адже, відповідно до вимог ст.49 ПК України, орган державної податкової служби зобов'язаний прийняти податкову декларацію. Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає. Позивачем не було виконано вимог пп. б) п. 49.3 ст.49 ПК України, а саме на адресу податкового органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства було відправлено без опису вкладення, що позбавило відповідача можливості встановити, що у даному поштовому відправленні містилася саме податкова декларація.

Тобто, суди при вирішенні подібних спорів дотримуються позиції, що наявність опису вкладення при надсиланні податкової звітності поштою є обов'язковою умовою. Звертаємо на це особливу увагу. Оскільки, при виникненні спорів між платниками податків та контролюючими органами, у частині відправлення платниками документів без опису вкладення, суди вирішують їх на користь саме контролюючих органів.

Юрист-аналітик Taxlink

Анна ГОЛОВАЦЬКА

?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію