Стаття 199. Пропорційне віднесення сум податку до податкового кредиту
Питання/Тема
Яким чином платник ПДВ нараховує податкові зобов’язання з ПДВ за пунктом 199.1 статті 199 ПК України?
...

...

Пунктом 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (далі – ПК України) передбачено, що у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/ послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/ послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Зазначена вище вимога встановлена фактично для того, щоб «погасити» суму «вхідного» ПДВ за операціями з придбання товарів/ послуг/ необоротних активів , які якоюсь мірою використовуються таким платником одночасно для здійснення як оподатковуваних, так і неоподатковуваних ПДВ операцій. До таких товарів/ послуг зазвичай належать комунальні послуги, канцелярські товари, послуги оренди офісу тощо.

Наприклад, суб'єкт господарювання, платник ПДВ, здійснює операції з постачання товарів, оподатковуваних ПДВ, та відчуження прав на комп'ютерну програму, яка звільнене від оподаткування ПДВ за пунктом 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України. Окрім того, для здійснення своєї господарської діяльності він орендує офіс. Очевидно, що оренда офісу ним фактично використовується як у діяльності з продажу товарів, які оподатковуються ПДВ, так і для постачання програмної продукції, звільненої від оподаткування ПДВ. У цьому випадку й застосовується пункт 199.1 статті 199 ПК України для нарахування податкових зобов'язань з ПДВ на суму придбання послуг з оренди.

Водночас для нарахування податкових зобов'язань за вищезазначеним пунктом 199.1 статті 199 ПК України умовно можна виокремити три етапи (стадії):

1) обчислення платником частки використання товарів/ послуг, необоротних активів у неоподатковуваних операціях (далі – неоподаткована частка);

2) нарахування податкових зобов'язань з ПДВ за пунктом 199.1 статті 199 ПК України та складання зведеної податкової накладної;

3) перерахунок неоподатковуваної частки та попередньо нарахованих податкових зобов'язань з ПДВ за пунктом 199.1 статті 199 ПК України.

Читати детальніше
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію