Стаття 9. Порядок обчислення і сплати єдиного внеску
Редакції документа
Питання/Тема
Чи мають право платники єдиного внеску на відстрочення або розстрочення суми недоїмки з ЄСВ?
...

...

Безпосередньо нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ) не передбачено права платників на відстрочення або розстрочення сум ЄСВ. Однак, досить часто у платників виникають питання щодо можливості застосування в даному випадку положень статті 100 ПК України, якими встановлюються правила розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, адже положеннями підпункту 19-1.1.24 пункту 19-1.1 статті 19 ПК України, до функцій контролюючих органів віднесено здійснення відстрочення, розстрочення та реструктуризація грошових зобов'язань та/або податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, а також списання безнадійного податкового боргу. Тобто, законодавець передбачив фактичну можливість відстрочення та розстрочення суми недоїмки зі сплати ЄСВ. Разом з тим, звертаємо особливу увагу на те, що статтею 19-1 ПК України виділено три окремі категорії – грошове зобов'язання, податковий борг та недоїмка зі сплати єдиного внеску, яка у розумінні законодавця не належить ні до грошового зобов'язання, ні до податкового боргу. Саме те, що недоїмка зі сплати єдиного внеску не належить до податкової системи України є принциповим моментом при вирішенні питання щодо її розстрочення або відстрочення.

Так, статтею 100 ПК України встановлено порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків. Рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу у межах одного бюджетного року стосовно загальнодержавних податків та зборів приймається керівником контролюючого органу (його заступником), а стосовно місцевих податків і зборівкерівником контролюючого органу (його заступником) та затверджується фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори.

Детальніше про особливості застосування статті 100 ПК України див. відповідне аналітичне дослідження.

Таким чином, враховуючи те, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не належить до податкової системи України, а спеціальним законодавством у частині регулювання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не встановлено права платників на відстрочення/ розстрочення суми недоїмки, приходимо до висновку, що платник ЄСВ не має права на розстрочення або відстрочення недоїмки з єдиного внеску, а положення статті 100 ПК України застосовуватись не можуть. Окрім того, у разі несвоєчасної сплати суми внеску платник нестиме передбачену законодавством відповідальність.

Детальніше щодо відповідальності платників єдиного соціального внеску див. відповідну аналітику.

Зауважимо, що на аналогічній позиції наголошують і контролюючі органи, зокрема, такий підхід викладено на загальнодоступному інтернет-порталі. Окрім того, судова практика з питань розстрочення та відстрочення сум недоїмки ЄСВ відсутня.

Юрист-аналітик Taxlink

Анна ГОЛОВАЦЬКА

close icon
Зв'язки документа
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію