стаття 52. Виплата недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера
Питання/Тема
Який порядок виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера?
...

...

Для виплати недоотриманої пенсії, відповідно статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заявник звертається до органу, який призначає пенсію, із заявою та відповідними документами, що долучаються до пенсійної справи і на підставі яких оформляється розпорядження про виплату недоотриманої пенсії.

У разі звернення кількох членів сім'ї померлого пенсіонера належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.

Згідно із Законом України «Про внесення зміни до статті 52 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”» від 22.03.2007 р., що набрав чинності 12.04.2007 р., члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до статті 1220 Цивільного Кодексу України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Якщо звернення за недоотриманою пенсією померлого пенсіонера надійшло після шести місяців з дня відкриття спадщини, то сума пенсії по місяць смерті включно, що належала пенсіонерові і залишилась недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується спадкоємцям.

Відповідно до статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

Документом, що підтверджує статус спадкоємця, є свідоцтво про право на спадщину. Зазначені свідоцтва видаються спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному із них із зазначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Виплату недоотриманої пенсії в такому разі необхідно провадити з урахуванням частки заявника у спадщині.

Важливою умовою виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера є факт нарахування даних сум  на день смерті. Так, Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 05.06.2014 по справі № 2а-0614/1385/11 (К/800/2308/14) дійшов висновку, що якщо кошти не були нараховані на день смерті, то відповідно право на них не мають як члени сім'ї, так і спадкоємці.

Читати детальніше
close icon
Інформація про документ
Актуально з:
12.04.2007
Зв'язки документа
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію