Стаття 4 ПК України. Основні засади податкового законодавства України
Питання/Тема
Принцип законності податків
...

...

Відповідно до п. 4.2. ст. 4 ПК України загальнодержавні, місцеві податки та збори, справляння яких не передбачено цим Кодексом, сплаті не підлягають.

Саме принцип визначеності податку формує теорію «законності податку».

Величина, дата справляння податків, а також інші моменти, які можуть бути проводом для спорів і непорозуміння, повинні бути точно визначені Законом. Найменша невизначеність в податку є набагато більшим злом, чим велика нерівномірність, так як невизначеність створює умови для свавілля чиновників. Боротися з подібним свавіллям можна тільки через строгу законність в оподаткуванні, при чому роль збирача податків повинна зводитися до простого застосування закону на практиці.

Визначеність податків повинна бути поєднана з повною гласністю в податковій справі. Всі таємні ставки мають шкідливий вплив на народне господарство. Податкові закони повинні бути ясно і точно редаговані, щоб не давати можливості до їх різного тлумачення. [1]

Тобто, законність податку полягає в тому, що встановлення, порядок нарахування і сплати податкових платежів, їх зміна або відміна, здійснюється тільки на основі нормативно-правового акту, який регулює правовідносини в оподаткуванні. Будь-які платежі, не передбачені законами, не можуть визнаватися податками.

Читати детальніше
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію