стаття 4. Законодавство про пенсійне забезпечення в Україні
Питання/Тема
Яка роль міжнародних договорів і угод в системі законодавства з питань пенсійного забезпечення?
...

...

Відповідно до статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» міжнародні договори та угоди  входять до системи пенсійного забезпечення.

Положення про те, що ратифікований Верховною Радою України міжнародний договір має пріоритет перед нормами національного законодавства, передбачене статтею 9 Конституції України. Норми, що регулюють пенсійне забезпечення на національному рівні, мають відповідати міжнародним нормам та стандартам. Лише ратифіковані Верховною Радою України норми мають вищу юридичну силу щодо національного законодавства.

Таким чином, основні положення пенсійного забезпечення повинні відповідати принципам, які закріплені в Європейському кодексі соціального забезпечення, прийнятому 16.04.1964, які містять норми, присвячені медичній допомозі, допомозі за хворобою, за старістю, у разі виробничої травми, інвалідності, у разі смерті годувальника.

Важливе значення для регулювання відносин у галузі пенсійного забезпечення мають акти Міжнародної організації праці: декларації, конвенції, рекомендації. Так, відповідно до Преамбули Статуту МОП її завданням є у тому числі і захист робітників від хвороб, професійних захворювань і від нещасних випадків  на  виробництві; пенсій  за  старістю  та  інвалідністю тощо.

Окрім того, Загальною декларацією прав людини передбачено, що кожна людина має право на соціальне забезпечення та достатній рівень життя. Ці норми знайшли своє закріплення в національному законодавстві.

З іншого боку, практичне значення такої норми пов'язане з тим, що саме міжнародними договорами, частіше двосторонніми, урегульовано низку питань пенсійного забезпечення українців, які виїхали за кордон, та іноземців, що проживають на території нашої держави.

Читати детальніше
close icon
Інформація про документ
Актуально з:
01.01.2004
Зв'язки документа
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію