Стаття 281. Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб
Редакції документа
Питання/Тема
Чи розповсюджується норма про пільги по сплаті земельного податку на землі іншого (не передбаченого в ст. 281 ПК) цільового призначення?
...

...

Норму ст. 281 ПК України слід розуміти таким чином, що пільга зі сплати земельного податку на землі іншого цільового призначення ( наприклад, землі комерційного призначення) не розповсюджуються. Пільга зі сплати земельного податку відповідно до пунктів 281.1-281.2 ПК України слід тлумачити таким чином, що наведені у нормі категорії платників звільнені від сплати податку за одну земельну ділянку по кожному з установлених видів використання та в межах визначених площ. Вказані види використання ( фактично – цільові призначення) та площі співвідносяться з такими, що передбачені ст. 121 ЗК України для безоплатної приватизації громадянами України . Щодо інших цільових призначень землі, не визначених в п. 281.2 ПК України, то пільга на такі ділянки не поширюється.

П. 281.3. ПК України містить пільгу зі сплати земельного податку , що розрахована на членів колективних сільськогосподарських підприємств та пенсіонерів з їх числа, які набули у власність розпайовані землі реорганізованих КСП. Однак п. 281.3 ПК України не тільки не містить обмежень застосування даної пільги цільовим призначенням ( наприклад, землями сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, для ведення особистого селянського господарства), або способом набуття права власності на ділянки ( наприклад, в результаті розпаювання земель колективної форми власності), але й навіть не визначає, що дана пільга розповсюджується тільки на фізичних осіб , позначаючи категорію платників узагальнюючим словом «власники».

На Інформаційно-довідковому ресурсі Міндоходів України стосовно кола осіб, на яких розповсюджується податкова пільга п. 281.3 ПК України, роз'яснено, що пільги щодо сплати земельного податку для юридичних осіб встановлені ст. 282 ПК України. Зокрема, п. 282.1.10 ПКУ передбачено, що від сплати земельного податку звільняються платники фіксованого сільськогосподарського податку за земельні ділянки , які використовуються для ведення сільськогосподарського товаровиробництва. Таким чином, юридичні особи - власники земельних ділянок у разі передачі земельних ділянок в оренду платнику фіксованого сільськогосподарського податку не звільняються від сплати земельного податку.

Тобто, податковий орган обмежує суб'єктів пільги п. 281.3 ПК України фізичними особами з тієї підстави, що ст. 281 має назву «Пільги щодо сплати податку для фізичних осіб», зазначаючи, що пільги для юридичних осіб встановлюються іншими нормами. З даного приводу слід додати, що при широкому тлумаченні норми п. 281.3 ПК України умовою застосування податкової пільги власником земельної ділянки , який передав її в оренду платника фіксованого сільськогосподарського податку , є використання такої ділянки у рамках сільськогосподарської діяльності, визначених гл. 2 р. XIV «Фіксований сільськогосподарський податок» ПК України.

close icon
Інформація про документ
Актуально з:
04.09.2015
Елемент податку:
  • Пільга з податку
  • Вид платежу:
    Плата за землю
    Зв'язки документа
    ?Поставте своє запитання
    Популярні податкові теми
    Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
    Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
    Відправити
    Замовити персональну презентацію