Стаття 267. Транспортний податок
Редакції документа
Питання/Тема
Чи підлягає транспортний податок сплаті у 2015 році?
...

...

Транспортний податок , передбачений статтею 267 ПК України, як обов'язковий місцевий податок встановлюється відповідними рішеннями місцевих рад. Згідно із п. 12.5 ст. 12 ПК України, ч.1 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та правової позиції Конституційного Суду України у справі № 1-9/2009 від 16.04.2009 рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом . Згідно із ч. 5 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” нормативний акт набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення , якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. Водночас п. 12.5 ст. 12 ПК України встановлено, що офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів набирає чинності з урахуванням строків , передбачених підпунктом 12.3.4 статті 12 ПК України.

За наявності різного підходу до визначення моменту набрання рішенням органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та зборів чинності застосовуються саме норми Податкового кодексу України , що підтверджується наступним:

- згідно з ч.1 ст. 1 Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів;

- відповідно до п. 5.1 ст. 5 ПК України, поняття, правила та положення, установлені Податковим кодексом та законами з питань митної справи , застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 Податкового кодексу;

- відповідно до п. 5.2 ст. 5 ПК України: у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Також за наявності неоднозначного трактування норм законодавства або суперечності між їхніми положеннями ПК України у пп. 4.1.4 п. 4.1. ст. 4 та п.56.21 ст. 56 закріплена презумпція правомірності рішень платника податків та вказівка на пріоритетність його прав та свобод при прийнятті рішень.

Рекомендація місцевим радам встановити місцеві податки та збори ( в т. ч. і в частині транспортного податку ) до 01.02.2015 року міститься у п. 4 Розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII від 28.12.2014 року. Варто зазначити, що дана рекомендація не запроваджує нові правила встановлення місцевих податків , а тому у випадку встановлення транспортного податку застосовуються закріплені у статті 12 ПК України норми щодо порядку встановлення місцевих податків та зборів, зокрема:

- згідно з підпунктом 12.3.1. пункту 12.3 статті 12 ПК України, встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному Податковим кодексом;

- за пунктом 12.5 статті 12 ПК України, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків , передбачених підпунктом 12.3.4 статті 12 ПК України.

- відповідно до підпункту 12.3.4. пункту 12.3. статті 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду , в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін ( плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду , що настає за плановим періодом.

Отже, рішення місцевих рад про встановлення місцевих податків та зборів набирає чинності з урахуванням строків , передбачених пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України.

Оскільки Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28.12.2014 № 71-VIII, яким запроваджено транспортний податок , набрав чинності з 01.01.2015 року, плановим періодом для застосування транспортного податку у значенні підпункту 12.3.4 пункту 12.3. статті 12 ПК України є 2015 рік.

А тому рішення місцевих рад про встановлення місцевих податків і зборів набирають чинності ( а їхні норми підлягають застосуванню) у бюджетному періоді , що настає за плановим – тобто з 01.01.2016 року.

close icon
Пов'язані питання/Теми
Які особливості встановлення транспортного податку? З якого моменту визначається п’ятирічний період використання легкового автомобіля, який є об’єктом оподаткування транспортним податком? Які особливості сплати транспортного податку у випадку, якщо автомобіль, що є об’єктом оподаткування, досяг п’ятирічного терміну використання під час базового податкового року?Чи оподатковується в 2015 році легковий автомобіль, який викрадено?Чи є законним податкове повідомлення-рішення про сплату транспортного податку, надіслане (вручене) фізичній особі-власнику легкового автомобіля контролюючим органом після 1 липня базового податкового року?З якого моменту сплачується транспортний податок у разі придбання автомобіля протягом року: з місяця, коли виникло право власності на автомобіль чи з місяця його реєстрації? Яка відповідальність настає за несплату транспортного податку?Чи сплачується транспортний податок з тимчасово ввезених автомобілів?
Інформація про документ
Актуально з:
01.01.2015
Елемент податку:
 • Платник податку
 • Об'єкт оподаткування
 • База оподаткування
 • Ставка податку
 • Порядок обчислення податку
 • Податковий період
 • Строк та порядок сплати податку
 • Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку
 • Пільга з податку
 • Вид платежу:
  Транспортний податок
  Зв'язки документа
  ?Поставте своє запитання
  Популярні податкові теми
  Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
  Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
  Відправити
  Замовити персональну презентацію