Стаття 255. Рентна плата за спеціальне використання води
Редакції документа
Питання/Тема
ТОВ «Пансіонат Прибережний», смт. Затока, Одеської обл. здійснює видобування мінеральних вод та надає медичні послуги. За рік ми добули 2345 т. води. Розфасували в ємкості по 1.5 л. 1500 т. води, а решту – використали у лікарняних цілях. Визначте суму податку до бюджету. До якого бюджету сплачується рентна плата за спеціальне використання води? (Запитання від користувача Олега)
...

...

В цьому випадку сплачувати доведеться:

1) рентну плату за користування надрами для видобування корисних копалин;

Відповідно до підпункту 14.1.91 пункту 14.1 статті 14 ПК України корисні копалини – це природні мінеральні утворення органічного і неорганічного походження у надрах, у тому числі будь-які підземні води, а також техногенні мінеральні утворення в місцях видалення відходів виробництва та втрат продуктів переробки мінеральної сировини, які можуть бути використані у сфері матеріального виробництва і споживання безпосередньо або після первинної переробки.

Здійснення суб'єктом господарювання видобування мінеральних вод на підставі відповідного дозволу, означає те, що такий суб'єкт є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин з огляду на підпункт 252.1.1 ПК України (платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, які набули права на користування об'єктом надр на підставі отриманого спеціального дозволу).

Об'єктом оподаткування в цілях даної рентної плати за користування надрами, слід вважати обсяг товарної продукції гірничого підприємства (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у звітному періоді. А базою оподаткування відповідно є вартість обсягів видобутих корисних копалин, яка окремо обчислюється для кожного виду корисних копалин.

Податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для підземних вод (далі – рентна плата) обчислюються платниками за ставкою 5 % вартості товарної продукції гірничого підприємства (далі – товарна продукція) (пункт 252.20 ПК України).

В той же час, вартість відповідного виду товарної продукції обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки за більшою з таких її величин (252.7 ПК України):

  • за фактичними цінами реалізації певного виду продукції або
  • за розрахунковою вартістю відповідного виду продукції.

Для визначення вартості товарної продукції використовуються формули (пункти 252.16, 252.18 ПК України) обчислення за якими потребує наявності показників витрат та показників вартості одиниці виміру товарної продукції.

2) Рентна плата за використання води в лікарняних цілях буде сплачуватись на загальних підставах з огляду на наступне.

Пансіонат, у розумінні ПК України, відноситься до нежитлової готельної нерухомості (підпункт 14.1.1291). Враховуючи те, що пансіонати використовують відповідний обсяг води не лише для задоволення власних питних та санітарно-гігієнічних потреб, оскільки певний обсяг води призначається для лікувальних (медичних) цілей, як послуга, яка надається гостям пансіонату в ході здійснення його господарської діяльності, то слід сплатити рентну плату за весь обсяг фактично використаної води в медичних цілях.

Враховуємо, що обсяг води, розфасованої в ємкості, використовується в господарських цілях.

Розрахунок

Для рентної плати за спеціальне використання води

За умовою ТОВ видобуло 2345 т. води. З них 1500 т. води розфасовано і передбачено для продажу. В цілях оподаткування беремо весь обсяг видобутої мінеральної води. Відповідно до підпункту 255.5.2 ПК України ставка за спеціальне використання підземних вод в Одеській обл. становить 62,41 грн. за 100 куб. метрів (один м3 = 0,6241 грн.) Таким чином, 2345*0,6241 грн.= 1463,51 грн. становитиме рентна плата за використання води у звітному періоді.

Щодо питання до якого бюджету сплачується рентна плата за спеціальне використання води

Рентна плата за спеціальне використання води сплачується в залежності від категорії водних об'єктів (мається на увазі водний об'єкт загальнодержавного чи місцевого значення).

Відповідно до статті 5 Водного кодексу України до водних об'єктів місцевого значення належать у т. ч. підземні води, які не можуть бути джерелом централізованого водопостачання. У цьому випадку має місце використання водного об'єкту місцевого значення, а тому зазначаємо за кодом бюджетної класифікації 13020200. Рентна плата повністю зараховується до доходів місцевих бюджетів.

Юрист-аналітик Taxlink

Євгеній СОКУР

close icon
Пов'язані питання/Теми
Хто є платником рентної плати за спеціальне використання води?В якій точці визначається база оподаткування води: забору з водного об’єкту, надходження до підприємства чи використання підприємством? (Запитання від користувача В'ячеслава)Чи є об’єктом оподаткування збір води для пожежогасіння, ліквідації стихійного лиха, гідроелектростанцій? (Запитання від користувача Андрія А.)Яким чином суб’єкт господарювання може обґрунтувати використання води як для задоволення власних питних та санітарно-гігієнічних потреб, так і в виробничих цілях?Наша організація у 2014 р. здійснила забір води з ріки Дніпро в районі м. Канів в обсязі 755 тис. куб. м., в т. ч. в межах встановленого ліміту водокористування – 695 тис. куб. м. Викид стічних вод у водний об’єкт здійснений в обсязі 220 тис. куб. м. Скільки треба сплатити до бюджету?(Запитання від користувача Poulsen)Яким чином здійснюється обґрунтування можливості установлення водовимірювальних пристроїв?Наше сільськогосподарське товариство є платником єдиного податку на 4 групі. Ми займаємося вирощуванням та обробкою овочів. Для своєї діяльності ми здійснюємо забір води з басейну річки Стугна. Фактичний обсяг забору за рік склав 1875 тис. куб. м., в т. ч. для зрошування земель 1200,5 тис. куб. м. Ліміт використання 650 тис. куб. м. Визначте суму плати за користування водними об’єктами. (Запитання від користувача Rudenko)Хто є платником рентної плати за спеціальне використання води у разі, якщо суб'єкт господарювання при здійсненні господарської діяльності використовує воду для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, та надає в оренду власне приміщення (нежитлове або житлове) іншому суб’єкту господарювання?ТОВ «Дари моря» одержало ліцензію на вилов у Чорному морі камбали – 120 тис. т. та морського окуня 72 тис. т. Визначте суму платежів до бюджету. (Запитання від користувача Віктора)Організація здійснює сплав лісу на плотах в басейні річки Дністер. Чи буде вона сплачувати плату за користування водними об’єктами. Яким чином? (Запитання від користувача Тані)Як здійснюється сплата рентної плати за спеціальне використання води у разі придбання земельної ділянки із свердловиною для видобування підземної води (в т. ч. якщо свердловина законсервована) та який перший звітний (податковий) період для подання податкової звітності буде у разі фактичного використання води зі свердловини?Як юридичній особі слід повідомити контролюючий орган про свердловину, що знаходиться на придбаній земельній ділянці?Чи припиняється подання податкової звітності з рентної плати за спеціальне використання води у разі закінчення/анулювання дії дозволу на спеціальне водокористування/договору на поставку води, на підставі якого здійснювалося використання води?Які документи потрібно подавати разом зі звітністю за спеціальне водокористування?Чи потрібно юридичній особі, що має дозвіл на спеціальне використання води, та при цьому не є платником рентної плати за спеціальне використання води (пункт 255.2 статті 255 ПК України) подавати звітність до контролюючого органу?Чи необхідно водокористувачам у разі зміни умов водокористування повідомляти про це контролюючі органи?
Інформація про документ
Актуально з:
11.09.2015
Елемент податку:
  • Платник податку
  • Об'єкт оподаткування
  • База оподаткування
  • Ставка податку
  • Порядок обчислення податку
  • Податковий період
  • Строк та порядок сплати податку
  • Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку
  • Пільга з податку
  • Вид платежу:
    Рентна плата
    Зв'язки документа
    ?Поставте своє запитання
    Популярні податкові теми
    Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
    Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
    Відправити
    Замовити персональну презентацію