Стаття 255. Рентна плата за спеціальне використання води
Редакції документа
Питання/Тема
Наша організація у 2014 р. здійснила забір води з ріки Дніпро в районі м. Канів в обсязі 755 тис. куб. м., в т. ч. в межах встановленого ліміту водокористування – 695 тис. куб. м. Викид стічних вод у водний об’єкт здійснений в обсязі 220 тис. куб. м. Скільки треба сплатити до бюджету?(Запитання від користувача Poulsen)
...

...

В цьому випадку необхідно сплатити до бюджету такі платежі:

  1. Рентну плату за спеціальне використання води;
  2. Екологічний податок.
  1. Розрахунок рентної плати за спеціальне використання води.

При розрахунку важливим є встановлення чи має місце перевищення ліміту водокористування (визначеному в дозвільному документі), в нашому випадку ліміт становить 695 тис. куб. м. Тобто, обсяг перевищення від встановленого ліміту становить 60 тис. куб. м. (дозволений ліміт віднімаємо від фактичного обсягу в межах якого організація здійснила забір води).

Відповідно до підпункту 255.11.13 ПК України у разі перевищення водокористувачами встановленого річного ліміту використання води рентна плата обчислюється і сплачується у п'ятикратному розмірі виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.

Таким чином, обсяг води 695 тис. куб. м. слід розраховувати за звичайною ставкою. Ставка рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод встановлюється у підпункті 255.5.1 ПК України. В нашому випадку забір здійснюється (в басейні річки Дніпро на південь від м. Києва) в районі міста Канів за ставкою 33,92 грн. за кожні 100 куб. м.:

  • 695 тис. куб. м./100 * 33,92 грн.= 235.744 тис. грн.

А також, розраховуємо обсяг перевищення 60 тис. куб. м з урахуванням вже згаданого підпункту 255.11.13 ПК України:

  • 60 тис. куб. м./100 * 33,92 грн. = 20.352 грн.*5= 101.760 тис. грн.

Отже, необхідно сплатити до бюджету рентну плату за спеціальне використання води у розмірі (235.744 грн. + 101.760 грн.) = 337.504 тис. грн.

2. Щодо викиду стічних вод у водний об'єкт в обсязі 220 тис. куб. м

Відповідно до статті 240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти.

Відповідно до підпункту 242.1.2 ПК України об'єктом оподаткування екологічним податком є обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти.

Таким чином, в даній ситуації необхідно сплатити екологічний податок з урахуванням класу небезпеки речовини.

Щодо особливостей справляння екологічного податку див. відповідний аналітичний матеріал.

Юрист-аналітик Taxlink

Євгеній СОКУР

close icon
Пов'язані питання/Теми
Хто є платником рентної плати за спеціальне використання води?В якій точці визначається база оподаткування води: забору з водного об’єкту, надходження до підприємства чи використання підприємством? (Запитання від користувача В'ячеслава)Чи є об’єктом оподаткування збір води для пожежогасіння, ліквідації стихійного лиха, гідроелектростанцій? (Запитання від користувача Андрія А.)ТОВ «Пансіонат Прибережний», смт. Затока, Одеської обл. здійснює видобування мінеральних вод та надає медичні послуги. За рік ми добули 2345 т. води. Розфасували в ємкості по 1.5 л. 1500 т. води, а решту – використали у лікарняних цілях. Визначте суму податку до бюджету. До якого бюджету сплачується рентна плата за спеціальне використання води? (Запитання від користувача Олега)Яким чином суб’єкт господарювання може обґрунтувати використання води як для задоволення власних питних та санітарно-гігієнічних потреб, так і в виробничих цілях?Яким чином здійснюється обґрунтування можливості установлення водовимірювальних пристроїв?Наше сільськогосподарське товариство є платником єдиного податку на 4 групі. Ми займаємося вирощуванням та обробкою овочів. Для своєї діяльності ми здійснюємо забір води з басейну річки Стугна. Фактичний обсяг забору за рік склав 1875 тис. куб. м., в т. ч. для зрошування земель 1200,5 тис. куб. м. Ліміт використання 650 тис. куб. м. Визначте суму плати за користування водними об’єктами. (Запитання від користувача Rudenko)Хто є платником рентної плати за спеціальне використання води у разі, якщо суб'єкт господарювання при здійсненні господарської діяльності використовує воду для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, та надає в оренду власне приміщення (нежитлове або житлове) іншому суб’єкту господарювання?ТОВ «Дари моря» одержало ліцензію на вилов у Чорному морі камбали – 120 тис. т. та морського окуня 72 тис. т. Визначте суму платежів до бюджету. (Запитання від користувача Віктора)Організація здійснює сплав лісу на плотах в басейні річки Дністер. Чи буде вона сплачувати плату за користування водними об’єктами. Яким чином? (Запитання від користувача Тані)Як здійснюється сплата рентної плати за спеціальне використання води у разі придбання земельної ділянки із свердловиною для видобування підземної води (в т. ч. якщо свердловина законсервована) та який перший звітний (податковий) період для подання податкової звітності буде у разі фактичного використання води зі свердловини?Як юридичній особі слід повідомити контролюючий орган про свердловину, що знаходиться на придбаній земельній ділянці?Чи припиняється подання податкової звітності з рентної плати за спеціальне використання води у разі закінчення/анулювання дії дозволу на спеціальне водокористування/договору на поставку води, на підставі якого здійснювалося використання води?Які документи потрібно подавати разом зі звітністю за спеціальне водокористування?Чи потрібно юридичній особі, що має дозвіл на спеціальне використання води, та при цьому не є платником рентної плати за спеціальне використання води (пункт 255.2 статті 255 ПК України) подавати звітність до контролюючого органу?Чи необхідно водокористувачам у разі зміни умов водокористування повідомляти про це контролюючі органи?
Інформація про документ
Актуально з:
11.09.2015
Елемент податку:
  • Платник податку
  • Об'єкт оподаткування
  • База оподаткування
  • Ставка податку
  • Порядок обчислення податку
  • Податковий період
  • Строк та порядок сплати податку
  • Строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку
  • Пільга з податку
  • Вид платежу:
    Рентна плата
    Зв'язки документа
    ?Поставте своє запитання
    Популярні податкові теми
    Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
    Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
    Відправити
    Замовити персональну презентацію