стаття 23. Розгляд спорів
Питання/Тема
Які строки звернення до суду за захистом пенсійних прав?
...

...

Стаття 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду щодо призначення, перерахунку пенсії слід виходити з того, що предметом позову в цій категорії справ є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, і тому судам необхідно перевіряти строк звернення до суду залежно від виду платежу та тривалості періоду, за який виник цей спір.

У таких спорах особа дізнається, що її права порушені, при виплаті їй пенсії. Слід виходити із сутності пенсії. Так, пенсія  є щомісячною виплатою в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та відноситься до регулярних платежів. Відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

 Таким чином, отримавши пенсію у новому розмірі особа може вважати, що її право порушено, а дії органів Фонду є неправомірними. Отримуючи щомісячно пенсію протягом тривалого часу в одному й тому ж розмірі та не звертаючись за захистом свої прав означає, що особа не вбачає в діях органів Фонду порушень своїх прав.

Крім того, оскаржити можна саме рішення органу Пенсійного фонду про відмову у вчиненні дії чи утримання від вчинення дії, а не роз'яснення про порядок вчинення дії, перелік необхідних документів тощо.

Читати детальніше
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію