Додаток
Форма 1
Додаток
Форма 2
Додаток
Форма 3
Додаток
Форма 4
Вхід|Реєстрація

Ru

En

Ua

Штрафні (фінансові) санкції (штрафи)
Пошук у тексті
Знайти
Вверх из Вниз
Питання/Тема
В якому порядку застосовуються штрафні (фінансові) санкції (штрафи) до порушень, вчинених до 1 січня 2011 року?
...

...

При застосуванні штрафних санкцій, в тому числі і тих, що нараховуються за порушення, вчинені до 01 січня 2011 року, але виявлені вже після цієї дати, необхідно розрізняти два періоди (базою для такого висновку виступає Лист ВАСУ від 24 листопада 2011 року № 2198/11/13-11). В залежності від того, в який саме період мало місце вчинення та/або виявлення податкового правопорушення, слід і визначати розмір штрафних санкцій, що підлягають застосуванню.

Перший період: з 01 січня 2011 року (дата набрання чинності ПК України) до 06 серпня 2011 року (дата набрання чинності Закону № 3609-VI).

Якщо правопорушення, вчинене до 01 січня 2011 року, було виявлено у вказаному періоді, то може застосовуватись найнижчий розмір штрафних санкцій з тих, що визначені або Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (надалі – Закон № 2181) або ПК України. Зазначене випливає з принципу, закріпленому у частині 1 статті 58 Конституції України щодо зворотності дії норми, яка пом'якшує або скасовує відповідальність.

Так, у випадку, якщо санкція, встановлена Законом № 2181 за податкове порушення, вчинене до 01 січня 2011 року, вище ніж санкція, встановлена ПК України за таке ж порушення, то має застосовуватись санкція, визначена Кодексом. У цьому випадку спрацьовує принцип, за яким нормативно-правовий акт має зворотну дію, оскільки він пом'якшує відповідальність. У випадку, якщо нормою Закону № 2181 передбачено санкцію, розмір якої менше, ніж розмір, визначений ПК України, то в такому разі – навпаки працює правило, за яким закон зворотної сили не має, а отже, застосовуються санкції передбачені Законом № 2181.

Другий період: 06 серпня 2011 року набрав чинності Закон № 3609-VI. Саме із зазначеної дати штрафні санкції за податкові правопорушення, вчинені до набрання чинності ПК України, але виявлені після 01 січня 2011 року, мають застосовуватися в розмірах, визначених законом, що є чинним на день прийняття рішень про застосування таких штрафних (фінансових) санкцій.

При вирішенні питання щодо застосування штрафних санкцій (незалежно від періоду, в якому було вчинено та/або виявлено податкове правопорушення) обов'язково необхідно брати до уваги, чи визнавались правопорушенням дії/бездіяльність платника податків згідно правил того нормативно-правового акта, який діяв на момент їх вчинення. Зазначене відповідає нормі частини 2 статті 58 Конституції України, якою передбачено, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Читати детальніше
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити