пункт 7
Питання/Тема
Що таке професійна спілка?
...

...

Відповідно до Закону України від 15.09.1999 № 1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» професійна спілка (профспілка) – добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).

Можна виділити наступні ознаки професійних спілок:

  1. Неприбуткова організація, тобто метою створення та діяльності є не отримання прибутку, а захист трудових, соціально-економічних прав працівників;
  2. Добровільна організація. Цю ознаку можна розглядати у двох аспектах: по-перше, професійна спілка створюється на добровільних засадах за бажанням працівників одного підприємства або однієї професії; по-друге, членство у профспілці працівника також ґрунтується на принципі добровільності, тобто ніхто не може змусити працівника стати членом тієї чи іншої профспілки, а якщо працівник вже є членом профспілки, він може вийти з неї у будь-який час.
  3. Може створюватися як для захисту працівників одного підприємства, так і для працівників однієї професії чи одного роду занять. Найчастіше профспілки створюються на одному підприємстві для захисту прав та представлення працівників цього підприємства у відносинах з роботодавцем. Профспілки, що створені з метою захисту працівників однієї професії є більш масштабними організаціями, так як не прив'язуються до конкретного місця роботи працівників.
  4. Профспілки є незалежними організаціями. Так, професійні спілки здійснюють свою діяльність незалежно від державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних партій. Вони їм не підзвітні і не підконтрольні.
  5. Здійснюють свою діяльність на підставі статуту. Саме в статуті має визначатися мета створення та діяльності, умови та порядок членства, джерела формування коштів тощо.
  6. Здійснюють свої повноваження через виборні органи. Для досягнення мети, з якою створюються профспілки, функціонують виборні органи, тобто робочі представницькі органи, посади в яких займають працівники – члени профспілки, створені в межах одного підприємства, установи, організації. Особи,  обрані на виборні посади у профспілках є застрахованими особами відповідно до статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а отже, перебування на таких посадах включається до страхового стажу, а самі профспілки згідно статті 14 виступають страхувальниками.

Для працівників, які обрані до виборних органів первинної профспілкової організації передбачено ряд гарантій, закріплених у Кодексі законів про працю України та Законі України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

  1. Для досягнення цілей, визначених професійними спілками, професійні спілки можуть об'єднуватись за галузевою, територіальною або іншою ознакою, а також входити до складу об'єднань та вільно виходити з них.
Читати детальніше
close icon
Пов'язані питання/Теми
Інформація про документ
Зв'язки документа
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію