Організаційно - правові питання трудових відносин
Редакції документа
Питання/Тема
Чи правомірно відшкодовувати громадською організацією добові, вартість квитків, проживання у готелі, пов\'язані з відрядженням, виконавчому директору, що працює «на громадських засадах»?
...

...

Таким чином, відшкодовувати добові, вартість квитків, проживання, пов'язані з відрядженням, можуть тільки громадські організації, створені як юридичні особи.

Відповідно до статті 121 Кодексу законів про працю України працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями. Працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення  в  порядку і розмірах, встановлених законодавством.

Тобто виплата  добових за час перебування у відрядженні та компенсація витрат, пов'язаних з відрядженням, передбачена для працівників підприємства.

За змістом статті 2 Кодексу законів про працю України працівниками підприємства є особи, що реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.

Подібне зазначене і у статті 1 Закону України  «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»  від 15.09.1999 р.  № 1045-XIV, де вказано, що  працівник – фізична особа, яка працює на підставі трудового договору на підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Отже, виплачувати добові за час перебування у відрядженні та компенсувати витрати, понесені у відряджені, підприємство може тільки працівникамособам, які працюють на підприємстві на підставі трудового договору.

При цьому підпунктом 170.9.1 статті 170 Податкового кодексу України (далі – ПК України)  визначено, що не є доходом платника податку – фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме на проїзд, оплату вартості проживання у готелях (мотелях), витрат на харчування.

Тобто суми добових за час перебування у відрядженні та компенсації витрат, понесених у відрядженні, не включаються до складу доходів платника податку – фізичної особи лише у випадку, якщо така особа перебуває у трудових відносинах із підприємством або є членом керівних органів підприємства.

З керівником громадської організації, що створена зі статусом юридичної особи, необхідно укладати договір, в якому обумовлюються умови праці, відповідальність, строки найму, права та повноваження, винагорода за виконання обов'язків.

Детальніше див. аналітичний матеріал «Чи може керівник громадської організації зі статусом юридичної особи працювати з умовами оплати «на громадських засадах»?».

Укладенням договору між керівником та засновником оформляються трудові відносини керівника із засновниками  громадської організації.

Отже, керівник громадської організації, з яким укладено трудовий договір, є працівником організації, який має право на отримання добових за час перебування у відрядженні та на компенсацію витрат, пов'язаних із відрядженням (проїзд, харчування,  оплата вартості проживання із включеними до такої вартості витратами на побутові послуги, найм житла, оплата розмов, страхування, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд). Зазначені суми не будуть включатись до його оподатковуваного доходу  згідно з вимогами підпункту 170.9.1 статті 170 ПК України за наявності підтвердних документів щодо їх вартості.

Разом з тим,  виконання керівником обов'язків за трудовим договором не може передбачати оплату «на громадських засадах», оскільки за вимогами Кодексу законів про працю України оплата праці найманих працівників не може бути меншою законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, яка є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.

close icon
Пов'язані питання/Теми
Скорочення штату працівників: які виплати слід здійснити?Чи можна вважати роботу «на громадських засадах» трудовими відносинами?Чи може керівник громадської організації зі статусом юридичної особи працювати з умовами оплати праці «на громадських засадах»?Чи є встановлення інвалідності або вихід на пенсію підставою для звільнення?Особливості звільнення працівника у зв’язку із переведеннямОсобливості проведення розрахунку та видачі трудової книжки із звільненим працівником Особливості роботи з цивільно-правовим договоромОсобливості роботи за сумісництвомДодаткова відпустка за роботу за комп’ютеромРозірвання трудових відносин за ініціативою працівникаЯкі особливості розроблення та затвердження штатного розпису на підприємстві?Скільки коштує роботодавцю порушення законодавства про працю?Щодо зарахування до страхового стажу періоду на сезонних роботахЩодо оплати надурочної роботиЯк визначити дату звільнення працівника за прогул?Як діяти роботодавцю, якщо працівник тривалий час без поважних причин не з’являється на роботі?Як оформити надурочні роботи на підприємстві?Чи потрібно повідомляти податкову про прийняття працівника на роботу, якщо штатний працівник був оформлений на внутрішнє суміщення посад? Що робити, якщо підприємство таке повідомлення не подало?Що таке «ненормований робочий час»?Які особливості внесення змін до кадрової документації працівника? Чи дозволяється роботодавцю застосовувати системи штрафування по відношенню до найманих працівників?Що таке контракт як вид трудового договору?Що таке колективна матеріальна відповідальність?Стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулуЯкий спір визнається трудовим? Особливості трудових спорівЯк правильно оформити припинення трудових відносин у разі смерті працівника?Роз’ясніть, будь ласка, як буде виплачуватись зарплата з 01.01.2017 р., якщо оклад буде на рівні прожиткового мінімуму?Чи дозволяється відкликати заяву про звільнення за власним бажанням?За яких умов трудовий договір визнається недійсним?Особливості трудових відносин з ФОПомЧи дозволяється переведення працівника на іншу роботу без його згоди?Як оформити продовження строку відрядження?Щодо звільнення за ініціативою самого працівника у період тимчасової непрацездатностіЯкі особливості трудових відносин із тимчасовим працівником?Переведення на іншу роботу як зміна умов трудового договоруЯк проводиться поновлення працівника на роботі? Чи може роботодавець в односторонньому порядку зменшити розмір оплати праці?Підстави звільнення працівника при скороченні чисельності або штату працівниківЯк поновити працівника, якщо посада виведена зі штатного розпису?Підстави та розмір виплати вихідної допомоги при звільненніЯк ознайомити працівника, який перебуває на лікарняному, з наказом про оголошення догани?Особливості працевлаштування осіб з інвалідністюПідстави утримання (відрахування) роботодавцем коштів із заробітної платиПорядок скорочення штату працівниківОсобливості відсторонення працівника від роботиЧи можна прийняти працівника на роботу у вихідний день? З якого дня розпочинаються у такому разі трудові відносини?Підстави та правові наслідки введення на підприємстві зміни істотних умов праціПам’ятка зі складання цивільно-правових договорівЯк правильно скласти заяву на отримання від підприємства матеріальної допомоги?Чи зобов’язане підприємство вести військовий облік?Чи встановлюється випробувальний термін тимчасовому працівнику?Порядок проведення медичних оглядів певних категорій працівниківВиконання роботи за цивільно-правовою угодою не тягне за собою відповідальності, передбаченої КЗпП УкраїниДержпраці не дотримано порядок накладення штрафів- звертаємось до судуЩодо повідомлення працівника про дату відпустки до встановленого графіком термінуЯкий саме день вважається днем звільнення працівника?Що робити, якщо класифікатором професій не передбачена назва посади?Які найпоширеніші помилки роботодавців?Не повідомлено ДФС України про прийняття працівника на роботу: чи буде штраф за статтею 265 КЗпП?Який строк давності для застосування штрафів Держпраці?Чи виплачується компенсація за невикористану відпустку в разі звільнення за прогул?Правові колізії законодавства про перевіркиЧи можна отримати грошову компенсацію за соціальну відпустку при звільненні?Форс-мажор, відсутність фінансово-господарської діяльності або коштів у роботодавця – що є підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП?Працівника звільнено, а трудову книжку не видали і розрахунок не здійснили – які наслідки для роботодавця?Чи є правові підстави для звільнення Держпраці в областях від сплати судового збору? У який строк роботодавець може звернутись до суду про стягнення з працівника матеріальної шкоди?Як працевлаштувати іноземця в Україні?Як встановити неповний робочий час?Щодо обов’язковості укладання на підприємстві колективного договоруЩодо порядку ведення типової форми первинної облікової документації «Особова картка працівника» та «Особова справа»Щодо порядку та оформлення посадових інструкцій працівниківНалежне оформлення трудових відносин між роботодавцем та працівникомЩодо тривалості робочого часуЩодо правомірності накладення органами Держпраці штрафу на підприємство за порушення законодавства про працю у разі усунення порушень на виконання вимог приписуВідмінність внутрішнього сумісництва та суміщенням (професій) посадВнутрішні локальні акти роботодавця: обов’язково розробляти чи ні?Нова квота на працевлаштування осіб передпенсійного вікуШтраф за запис у трудову працівника російською мовоюВідмінності трудового договору та цивільно-правового договоруЩодо наявності ознак трудового договору при виконанні роботи прибиральниці за цивільно-правовим договоромШтраф за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праціЧи правомірний штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат за неподання повідомлення про прийняття працівника на роботу?Щодо норми робочого часу на 2018 рікРоботодавець вимагає відомості про реєстрацію місця проживання - чи законно це?Чи поширюється мораторій в 2018 році на перевірки всіма контролюючими органами?Яка передбачена відповідальність за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?Переведення і переміщення – у чому різниця?Як правильно звільнити працівника у зв\'язку з втратою довіри?Коли можна залучити працівника до роботи у вихідні та святкові (неробочі) дні?Що таке роз’їзний характер робіт? Чи тотожне це поняття терміну «пересувний характер робіт»?Як оформити роз'їзний характер робіт на підприємстві та встановлення надбавок за такий режим роботи?Як оподатковується надбавка за роз’їзний характер роботи?Як обліковують та оподатковують аліменти?Перенесення робочих днів у 2018 роціВ якому порядку та розмірі утримують аліменти на дітей?Щодо строку застосування відповідальності за порушення законодавства про працюОсобливості виконання обов’язків тимчасового відсутнього працівника?Виконання припису унеможливлює застосування штрафу за порушення законодавства про працюОсобливості визначення кола працівників, які мають переважне право на залишення на роботі у разі скорочення їхніх посадЧи потрібно нараховувати і сплачувати ЄСВ із заробітної плати сумісника, який звільнився з основного місця роботи і не повідомив про це?
Інформація про документ
Актуально з:
01.01.2019
Зв'язки документа
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити
Замовити персональну презентацію