Додаток
Форма 1
Додаток
Форма 2
Додаток
Форма 3
Додаток
Форма 4
Розширений пошук
Тарифна політика
Вхід|Реєстрація

Ru

En

Ua

Загальна характеристика податку на додану вартість
Пошук у тексті
Знайти
Вверх из Вниз
Питання/Тема
Переваги та недоліки ПДВ
...

...

Безперечно, ПДВ має всі переваги та недоліки непрямих податків, як таких, що були викладені у відповідному розділі цього дослідження. Водночас, дослідники виділяють певні особливості і щодо податку на додану вартість, як окремого платежу. Кудряшова К.В. виділяє наступні причини появи ПДВ та його популярності як непрямого податку:

1) розширення податкової бази, шляхом включення до складу оподаткування послуг,

2) усунення «каскадного» ефекту,

3) нейтральність ПДВ по відношенню до організації виробництва та конкурентного середовища,

4) вбудований механізм уникнення подвійного оподаткування,

5) самоадміністрування ПДВ (Кудряшова Е.В. Правовые аспекты косвенного налогообложения: теория и практика. – М.: Волтерс Клувер. – 2006. – С. 179).

Додамо, що до позитивних рис ПДВ відносять також його здатність не спотворювати поведінку платників, як учасників господарського процесу, не змінювати економічних рішень під впливом ПДВ (Бойко Л. І., Прокофева Ю.О Реформування податку на додану вартість // Економічний простір – 2010. – №37. – С. 3). При цьому, справляючись на всіх етапах виробництва, ПДВ не завдає дестимулюючого впливу на певні галузі виробництва.

До переваг ПДВ Олексій Молдован, зокрема відносить такі:

- ПДВ має широку базу оподаткування, бо охоплює предмети широкого споживання і всі стадії руху продукції;

- податкове навантаження з ПДВ на кінцевий товар не залежить від числа оборотів і стадій створення вартості. Вартість, що виникає на кількох стадіях виробництва стягується лише на останній стадії інтеграції, проте базою оподаткування буде вартість усіх стадій;

- для ПДВ характерна нейтральність щодо фірм різних стадій виробництва. Виняток – сировинні компанії, що експлуатують природні ресурси. За вузького податкового кредиту зобов'язання з ПДВ у них досить високі, що робить менш привабливими інвестиції у галузь. Це ще одна позитивна сторона ПДВ;

- ПДВ позитивно впливає на процеси нагромадження, оскільки менше зачіпає прибуток, який є одним з головних джерел акумуляції капіталу. Фонди останнього використовуються для інвестицій у виробництво (О.Молдован, ПДВ: реформувати не можна скасувати, Економічна правда, http://www.epravda.com.ua/publications/2010/03/16/229803/).

Безперечно ПДВ є одним із найбільш досконалих непрямих податків, що існують в світі, що, між тим, не позбавляє його недоліків непрямого оподаткування так і недоліків власне ПДВ, до яких відносять:

- стримування розвитку виробництва;

- негативний вплив на високотехнологічні та науково місткі виробництва;

- регресивний характер, соціальна несправедливість;

- можливість зловживань та корупціоногенність (Череп А.В., Онищенко Є.С. Реформування податку на додану вартість // Економічний простір. – 2010, - № 37 - С 94);

- високі витрати на адміністрування (Бойко Л. І., Прокофева Ю.О Реформування податку на додану вартість // Економічний простір – 2010. – №37. – С. 3). 

Щодо корупціоногенності та зловживань з ПДВ, наведемо думку Sijbren Cnossen, що виділяє наступні форми шахрайства з ПДВ:

  • Шахрайства пов'язані з тіньовою економікою – справжні фізичні та юридичні особи з оборотом вище порогу реєстрації, які свідомо не реєструються як платники ПДВ. В багатьох державах-членах це явище включає велику кількість осіб, які надають всі види послуг «Без обкладення ПДВ», зазвичай шляхом використанням чи придбання оподатковуваних вхідних активів в самих себе чи бізнесу своїх працівників. Прикладами неоподатковуваних ПДВ послуг є сантехнічні роботи, фарбування, садівництво, громадське харчування, перукарні, ремонт автомобілів та різні інші послуги (які інколи надаються на бартерній основі).
  • Шахрайства пов'язані з приховуванням – справжні підприємства, які занижують свої продажі чи неправдиво завищують свої претензії з ПДВ на покупки, включаючи осіб, які «споживають через бізнес», тобто вилучають власні товари і послуги чи товари і послуги з бізнесу своїх працівників для особистого споживання без сплати, а бізнес бере кредит для ПДВ на вхідні активи.
  • Шахрайства пов'язані з неплатоспроможністю – справжні підприємства (що діють лише на вітчизняному ринку) купують оподатковувані товари, які вони продають (часто за завищеними цінами) , забезпечуючи високі податкові кредити для (пов'язаних) покупців, що як наслідок веде до неплатоспроможності без сплати їх зобов'язань з ПДВ.
  • Карусельні шахрайства – шахраї реєструються як платники ПДВ, купують товари, що не обкладаються ПДВ в інших державах-членах, продають їх за цінами з урахуванням ПДВ і зникають без сплати податкового боргу. Якщо інше не випливає з контексту у цій статті, карусельні шахрайства також включають в себе і інші види шахрайств з ПДВ на кордоні.
  • Шахрайства з фальшивками – коли шахраї реєструються як платники ПДВ, роблять неправдиві заявки на відшкодування та зникають.(Sijbren Cnossen. VAT Coordination in Common Markets and Federations. Lessons from European Experience . - June 12, 2009. –Р. 12-13 (Електроний ресурс) http://www.americantaxpolicyinstitute.org/pdf/VAT/Cnossen.pdf)

Між тим, як вже зазначалося вище, всі недоліки ПДВ переважуються його позитивом у вигляді найбільшої фіскальної ефективності серед всіх податків.

?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Вхід/Реєстрація
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити