Ставка податку
Редакції документа
Питання/Тема
Ставка податку
...

...

Поняття «ставка податку»

В науці податкового права існують дві основні позиції стосовно розуміння терміну «ставка податку».

Перша позиція щодо визначення ставки податку полягає в тому, що під ставкою податку розуміється норма, яка нараховується на одиницю масштабу податку. Поняття «масштаб податку» не закріплене в податковому законодавстві, а є поняттям теоретичним. Масштабом податку вважають набір певних фізичних параметрів виміру об'єкта податку, необхідних для виміру бази оподаткування. Наприклад, об'єктом податку на власників транспортних засобів є власне транспортні засоби. Але в різних країнах вибрані різні параметри оподаткування: у Франції та Італії – потужність двигуна, у Бельгії та Нідерландах – вага автомобіля, у Німеччині та Україні – об'єм циліндру [Под. ред. С.Г. Пепеляева. Налоговое право: Учебное пособие / Под ред. С.Г. Пепеляева. – М.:ИД ФБК-ПРЕСС, 2000. – 343 с. (Серия «Академия бухгалтера и менеджера»)/ ст. 39].  Тобто, фактично масштаб податку є тотожним поняттям до одиниці виміру бази оподаткування.

Така позиція закладена і у Податковому кодексі України (далі ПК України) . Так, відповідно до статті 25 ПК України, ставкою податку є розмір податкових нарахувань (Але цей термін можна розуміти як певне встановлене законодавством число, яке застосовується до бази оподаткування з метою визначення суми податку)  на (від) одиницю (одиниці) виміру бази оподаткування (база оподаткування за частини 1 статті 23 ПК України – це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання. Об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку (стаття 22 ПК України).

Друга позиція полягає у тому, що під ставкою податку розуміється  нормативно-визначена частка бази оподаткування, яка належить державі.  

Сукупність всіх податкових ставок окремо взятого податку або збору являє собою податковий тариф.

Відповідно до статті 7 ПК України ставка податку є обов'язковим елементом при встановленні податку. Оскільки ставка податку є частиною (елементом) податку, тому для її характеристики можна використовувати ті норми, які є загальними для податку. Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 92 Конституції України податки і збори встановлюються виключно законами України.

Читати детальніше
close icon
Пов'язані питання/Теми
Інформація про документ
Актуально з:
14.08.2015
Елемент податку:
 • Ставка податку
 • Зв'язки документа
  ?Поставте своє запитання
  Популярні податкові теми
  Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
  Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
  Відправити
  Замовити персональну презентацію