Під адміністративним оскарженням рішень контролюючого органу розуміється процедура перегляду рішення контролюючим органом вищого рівня.
Контролюючими органами вищого рівня за пунктом 55.2 статті 55 ПК України є:
1) ДФС України – для територіальних органів ДФС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів та митниць;
2) територіальні органи ДФС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональні територіальні органи – для державних податкових інспекцій, які їм підпорядковуються.
У випадку оскарження рішення контролюючого органу в адміністративному порядку платник податків одночасно з поданням скарги контролюючому органу вищого рівня зобов'язаний письмово повідомляти контролюючий орган, яким визначено суму грошового зобов'язання або прийнято інше рішення, про оскарження його податкового повідомлення-рішення або будь-якого іншого рішення.
Якщо податкове зобов'язання визначається платником або податковим агентом, воно вважається узгодженим з моменту подання декларації, тобто оскаржити самостійно заявлену суму платник податків не може. Виникає питання, з якого моменту буде вважатися узгодженим грошове зобов'язання, яке нараховується і сплачується податковим агентом? Відповідно до пункту 54.2 статті 54 ПК України, грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/ виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Експерт Taxlink,
Мирослава НЕЧАЙ