Запровадження "зеленого тарифу" в Україні

07 Серпня 2017 (0)
Аа Аа

Деякі народні депутати з різних фракцій пропонують ввести «зелений тариф» на електроенергію зі сміття і розширену відповідальність виробників упаковки за її утилізацію. Про це говориться у законопроекті № 4028.

Згідно з текстом законопроекту, «зелений тариф» буде застосовуватися виключно до електроенергії, виробленої з побутових відходів, які до того пройшли сортування. З таких відходів повинні бути виключені небезпечні компоненти, а також матеріали, придатні для вторинного використання (пластик, скло, папір, метал).

Крім того, документ передбачає введення розширеної відповідальності виробника упаковки за її утилізацію. Такий виробник може самостійно організувати повторне використання упаковки, її матеріальну утилізацію (використання як вторинної сировини), або ж сплатити екологічний податок.

Як зазначено в законопроекті, переробка (утилізація) побутових відходів виводиться з-під державного регулювання, а ціни на подібні послуги пропонується формувати вільно на договірних засадах.

Державі в особі НКРЭКУ пропонується встановлювати тарифи виключно на поховання побутових відходів. При цьому рівень таких тарифів повинен стимулювати розвиток утилізації.

Законопроект вводить заборону на захоронення побутових відходів поза полігонами твердих побутових відходів з 2020 року. Крім того, до 2025 року забороняється захоронення неутилізованих побутових відходів, тобто таких, які не були до того використані для отримання вторинних матеріалів і енергії.

Варто сказати, що законопроект викликає багато спорів у зацікавлених колах. Поданий проект є доопрацьованим варіантом однойменного законопроекту від 05.02.2016 року. У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що він відповідає основним вимогам Директиви 94/62/ЄС «Про упаковку та відходи від упаковки» (далі – Директива). Однак, як свідчить аналіз, у проекті лише частково розглядаються поставлені у Директиві завдання. У представленому  проекті деякі питання вирішуються лише на рівні загальних декларативних положень у формі визначень та загальних принципів чи сфери проведення консультацій організацією розширеної відповідальності.

У європейських країнах системи збору, переробки та утилізації стають джерелом постійно поновлюваних ресурсів. Крім того, ця сфера створює велику кількість робочих місць.

Прийняття цього законопроекту може стати прогресивним кроком до регулювання питання у переробці відходів, а також сприятиме зближенню законодавства України та Європейського союзу. 

З метою комплексного врегулювання питання поводження з побутовими відходами, удосконалення механізмів державного регулювання у сфері поводження з побутовими відходами на основі директиви 2008/98/ЄС про відходи та скасування деяких директив, підвищення ефективності дії законів України у сфері поводження з побутовими відходами, усунення виявлених недосконалостей правового регулювання у цій сфері, створення сприятливих законодавчих умов для залучення інвестицій в енергетичну галузь та стимулювання виробництва електроенергії і тепла шляхом утилізації побутових відходів завдяки поширенню на цей вид електроенергії «зеленого» тарифу у Верховній Раді зареєстровано також законопроект № 4835-д від 31.07.2017 "Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання використання побутових відходів як альтернативного джерела енергії". 

Попередня стаття Наступна стаття