Порядок коригування ПДВ при зарахуванні попередньої оплати за одним договором в рахунок оплати товарів/послуг за іншим договором

08 Серпня 2017 (0)
Аа Аа

Державна фіскальна служба України в індивідуальній податковій консультації від 28.07.2017 № 1430/6/99-99-15-03-02-15/ІПК надала роз’яснення щодо порядку коригування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні попередньої оплати за одним договором в рахунок оплати товарів/послуг за іншим договором.

Платник податку у зверненні до контролюючого органу зазначив, що філією такого платника (далі – Філія) було укладено декілька договорів про надання послуг з організації перевезення вантажів з одним Замовником (далі – Договір № 1).

Замовником було здійснено попередню оплату, на дату якої Філією було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну.

Надалі між підприємствами було досягнуто домовленості про залік залишку невикористаної попередньої оплати за договором про надання послуг з організації перевезення вантажів в рахунок оплати за іншим договором з додатковою угодою (далі – Договір № 2) про надання послуг з організації перевезення вантажів.

Взявши до уваги положення пункту 192.1 статті 192 України, яким визначено правило коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, а також правило щодо припинення зобов’язання за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов'язанням між тими ж сторонами (новація), визначеного частиною другою статті 604 Цивільного кодексу України, контролюючий орган дійшов таких висновків.

Якщо Філією - платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за Договором № 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі за домовленістю сторін дія договору припиняється, а попередня (авансова) оплата зараховується в рахунок оплати отриманих послуг з організації перевезення вантажів за Договором № 2, то Філія - платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунку здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за Договором № 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості послуг з організації перевезення вантажів за Договором № 2.

Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН Замовником (покупцем) послуг з організації перевезення вантажів. Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для Філії підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань, а для отримувача - покупця – підставою для зменшення податкового кредиту.

При цьому, якщо за Договором № 2 послуги з організації перевезення вантажів вже були надані та на дату такого надання (№ першої події) Філією було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то за фактом зарахування попередньої оплати за Договором № 1 в рахунок оплати вартості послуг з організації перевезення вантажів за Договором № 2 податкова накладна Філією не складається.

Якщо ж на дату підписання документа про зарахування попередньої оплати за Договором № 1 в рахунок оплати вартості послуг з організації перевезення вантажів за Договором № 2 такі послуги за Договором № 2 поставлені не були, то на дату підписання такого документа Філія повинна визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти податкову накладну на суму попередньої оплати за Договором № 2 («перша подія») і зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПК України термін. Така податкова накладна є для Замовника послуг з організації перевезення вантажів підставою для віднесення суми податку, зазначеної у ній, до податкового кредиту.

Попередня стаття Наступна стаття