Платник відвантажив товар, коли перебував на спрощеній системі, а оплату отримав на загальній системі: які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?

Державна фіскальна служба України в індивідуальній податковій консультації від 14.09.2017 № 1957/6/99-99-15-03-02-15/ІПК роз’яснила щодо оподаткування операцій з відвантаження товарів під час перебування на спрощеній системі оподаткування та оплати їх після переходу на загальну систему оподаткування.

Щодо оподаткування ПДВ

Врахувавши положення статей 181 (обов’язкова реєстрація платником ПДВ), 187 (дата виникнення податкового зобов’язання з ПДВ), підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 (визначення касового методу для цілей оподаткування ПДВ) та пункту 201.8 статті 201 (право на нарахування ПДВ та складання податкових накладних зареєстрованими платниками) Податкового кодексу України (далі – ПК України), фіскали наводять такі висновки.

Якщо у платника ПДВ перша подія (відвантаження товарів, оформлення документа на постачання послуг або зарахування коштів від покупця) відбулася до його реєстрації платником ПДВ, а друга подія – після такої реєстрації платника ПДВ, то податкове зобов’язання з ПДВ за такою операцією не нараховується за умови, що такий платник не обрав касовий метод визначення податкового зобов’язання.

Якщо ж платником ПДВ застосовується касовий метод визначення податкових зобов’язань, то у разі надходження після його реєстрації платником ПДВ оплати за поставлені товари/послуги, поставка яких відбулася до дати такої реєстрації, він зобов’язаний задекларувати податкові зобов’язання з ПДВ у встановленому законодавством порядку.

Крім цього, якщо платник до його реєстрації платником ПДВ на дату виникнення першої події зобов’язаний був зареєструватись платником ПДВ у зв’язку з досягненням обсягу оподатковуваних операцій 1 млн грн, але не зареєструвався, то податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються, а право на податковий кредит не надається.

Щодо оподаткування податком на прибуток

Контролери, посилаючись на підпункт 140.5.12 пункту 140.5 статті 140 ПК України, вказують, що фінансовий результат до оподаткування платника податку на прибуток збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари, відвантажені під час перебування такого платника на спрощеній системі оподаткування.

Попередня стаття Наступна стаття