Підприємство відпускає пальне з АЗС для власних потреб – чи платити акциз?

17 Березня 2016 (0)
Аа Аа

Державна фіскальна служба в листі від 12.03.2016 року № 5315/6/99-99-03-03-15 зробила висновок, що при фізичному відпуску пального через паливо- та газороздавальні колонки для заправки власних (орендованих) автомобілів, виникає об'єкт оподаткування акцизним податком з реалізації (відпуску) палива, при якому здійснюється розрахункова операція. Мова йде про акцизний податок з роздрібного продажу, який справляється та адмініструється відокремлено від системи електронного адміністрування реалізації пального (далі – СЕАРП).

Такий висновок пояснюється тим, що згідно з абзацом 3 підпункту 14.1.212 ПК України, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального означає фізичний відпуск з автозаправної станції та/або автомобільної газозаправної станції товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 ПК України, незалежно від форми розрахунків.

Нагадуємо, що ставка акцизного податку з роздрібного продажу – 0,042 євро за кожен літр пального, відпущеного через АЗС. Курс валют визначається станом на двадцятий день місяця, що передує кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції). Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», для безготівкових розрахунків – дата оформлення розрахункового документа на суму проведеної операції, який підтверджує факт продажу, відвантаження, фізичного відпуску товару, а у разі реалізації товарів фізичними особами – підприємцями, які сплачують єдиний податок, – дата надходження оплати за проданий товар.

ДФС України також нагадала, що згідно з вимогами чинного законодавства реалізація пального через АЗС повинна здійснюватися із застосуванням спеціалізованих комп'ютерно-касових систем, які включені до держреєстру і відповідають Технічним вимогам, та забезпечувати відпуск пального у єдиному технологічному циклі з друкуванням фіскального касового чеку.

Звертаємо увагу, що автозаправні станції є досить широким поняттям, який відповідно до Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 р. № 1442, включають:

  • Стаціонарні АЗС – комплекс споруд для приймання та відпуску нафтопродуктів з наземним або підземним розміщенням резервуарів і з незблокованими з ними паливо-, масло- та газороздавальними колонками. На стаціонарних АЗС можуть розташовуватися пункти продажу товарів та надання побутових послуг.
  • Пересувні АЗС – комплексна установка технологічного обладнання, змонтованого на автомобільному шасі або причепі, для транспортування та відпуску нафтопродуктів.
  • Контейнерні АЗС – установка для відпуску нафтопродуктів, яка складається з резервуара і паливороздавальної колонки, зблокованих в єдиному контейнері.

При цьому, стаціонарні АЗС розташовуються у населених пунктах та за їх межами, а також на автомобільних дорогах як об’єкти дорожнього сервісу. Використання пересувних АЗС дозволяється лише для реалізації населенню пічного палива, а також для реалізації палива на місці розташування стаціонарних АЗС у разі проведення їх ремонту або чистки резервуарів. Використання контейнерних АЗС дозволяється лише в автогосподарствах, на промислових і сільськогосподарських підприємствах, платних стоянках автомобілів, моторних човнів і катерів, пристанях, в гаражних кооперативах та сільській місцевості, де відсутні стаціонарні АЗС.

Нагадаємо, що відповідно до абзацу 2 підпункту 14.1.212 ПК України, реалізація пального в рамках СЕАРП передбачає відпуск пального на підставі договорів або рішень судів та компетентних органів, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передача пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Оскільки передачі права власності або розпорядження у випадках відпуску пального з АЗС для власних потреб (власних та орендованих автомобілів) не відбувається, то відсутній і факт реалізації пального, який є одним з об’єктів оподаткування акцизним податком. Таким чином, якщо суб’єкт відпускає з АЗС пальне виключно для власних потреб, він не повинен реєструватися як платник акцизного податку в рамках СЕАРП.

Попередня стаття Наступна стаття