Лібералізація валютної політики в Україні

15 Серпня 2017 (0)
Аа Аа

На офіційній сторінці у Facebook Національного банку України оголошено, що продовжується обговорення пропозицій Національного банку України щодо законодавчих змін, необхідних для переходу до нової, більш ліберальної моделі валютного регулювання. З цією метою вчора, 14 серпня 2017 року, представники центрального банку зустрілися з експертною спільнотою.

Під час заходу заступник Голови НБУ Олег Чурій презентував пропозиції НБУ до проекту закону «Про валюту».

Серед іншого він розповів, що режим вільного руху капіталу передбачає відсутність валютних обмежень, а отже не потребує валютного контролю як інструменту контролю за їх дотриманням. Натомість дотримання валютного законодавства в цілому покладається на валютний нагляд через уповноважені банки.

Концепція передбачає свободу проведення валютних операцій за принципом "дозволено все, що прямо не заборонено". Це означає, що будь-які валютні операції між резидентами і між резидентами та нерезидентами в іноземній та національній валюті зможуть здійснюватися без обмежень. Така модель валютного регулювання не лише більш ліберальна, а й відповідає міжнародній практиці – директиві ЄС 88/361/ЄЕС про вільний рух капіталу – та Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

«Неможливо повністю відмовитися і від валютного нагляду, оскільки він стане в нагоді для досягнення двох цілей. По-перше, таким чином банки будуть контролювати відповідність операцій, які проводять клієнти, валютному законодавству. По-друге, у разі запровадження валютних обмежень валютний нагляд допоможе контролювати їх дотримання», - наголосив Олег Чурій.

Також у заході взяв участь Денис Гутенко, директор департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Міністерства економічного розвитку та співробітництва. Він схвально відгукнувся про озвучені пропозиції НБУ щодо законодавчих змін, підкресливши, що надмірна заплутаність та зарегульованість чинного валютного законодавства стоїть на заваді розвитку малого та середнього бізнесу.

Після презентаційної частини експерти мали можливість озвучити свої питання, зауваження та пропозиції.

Зокрема, подальша дискусія стосувалася шляхів забезпечення ефективного податкового регулювання як передумови остаточної валютної лібералізації. Так, у відповідь на питання експертів начальник управління реформування фінансового сектору НБУ Євген Степанюк окреслив стан підготовки та розгляду законопроекту, спрямованого на впровадження рекомендацій ОЕСР з протидії BEPS.

Ще минулого року відповідний законопроект, ініційований Національним банком, було підготовлено в рамках робочої групи під керівництвом Голови Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної і за участі спеціалістів НБУ та презентовано на Національній раді реформ. Його підтримало і Міністерство фінансів. За інформацією Євгена Степанюка, цей законопроект має бути найближчим часом відправлений на експертизу до ОЕСР. З урахуванням отриманих експертних висновків він буде внесений на розгляд Верховної Ради України.

Крім того, експерти та представники регулятора докладніше зупинилися на таких питаннях, як критерії настання криз, перелік валютних обмежень в арсеналі НБУ, швидкість валютної лібералізації, розвиток та регулювання ринку похідних інструментів на валюту.

Нагадаємо, зауваження та пропозиції до документу приймаються до 30 серпня 2017 року на електронну адресу: discussion@bank.gov.u

Матеріали до обговорення:

Презентація змін

Прес-реліз

Також про початок роботи над змінами валютного законодавства ви можете знайти на нашому сайті

 

Попередня стаття Наступна стаття