Як включити суми ПДВ до податкового кредиту в наступних періодах, якщо підставою для його формування є інші документи, ніж ПН?

11 Жовтня 2017 (0) #ПДВ #ДФС #Роз'яснення ДФС
Аа Аа

Державна фіскальна служба України в індивідуальній податковій консультації від 03.10.2017 № 2099/6/99-99-15-03-02-15/ІПК надала роз’яснення щодо порядку формування податкового кредиту з ПДВ на підставі рахунку за централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.

Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України (далі – ПК України) до складу податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення платником податку операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Пункт 201.10 статті 201 ПК України передбачає, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну (далі – ПН), зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою.

ПН, складена та зареєстрована в ЄРПН, є для платника податку - покупця відповідних товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Крім того, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту без отримання ПН, можуть бути документи, визначені у пункті 201.11 статті 201 ПК України, зокрема, рахунок, який виставляється платнику податку за надані послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця.

Отже, фіскали звертають увагу, що податковий кредит може бути сформований платником податку без отримання ПН на підставі рахунку за послуги, виставленого їх постачальником, при дотриманні таких обов’язкових умов:

1) постачається послуга (а не товар);

2) вартість послуг має визначатися за показниками приладів обліку;

3) рахунок повинен містити загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця (постачальника) таких послуг.

Також, ДФС інформує, що відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПК України в разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих ПН, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення ПН.

Зазначене правило не поширюється на інші документи, які згідно з нормами ПК України є підставою для формування податкового кредиту (митні декларації, документи, перераховані у пункті 201.11 статті 201 ПК України).

Врахувавши вказане, контролери дійшли висновку, що якщо платником ПДВ у періодах виникнення права на податковий кредит не були включені до складу податкового кредиту суми ПДВ на підставі документів, які без отримання ПН дають право на податковий кредит, то зазначені суми податку можуть бути включені платником до складу податкового кредиту шляхом подання за звітні періоди, в яких виникло таке право, уточнюючих розрахунків (з урахуванням строків давності, передбачених статтею 102 ПК України) за правилами, встановленими статтею 50 ПК України для самостійного виправлення помилок, допущених у раніше поданій звітності.

Попередня стаття Наступна стаття