Як оподатковуються доходи від продажу нерухомості?

Дохід від продажу більш як одного об’єкта нерухомості протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою ПДФО 5 % та військовим збором – 1,5 %.

На такий аспект оподаткування доходів фізосіб від продажу нерухомості вказують у головному управлінні ДФС у Запорізькій області.

Посилаючись на норми статті 172 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі – ПК України), податківці пояснюють, що ПДФО не оподатковується дохід, який фізособа отримала від продажу житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розміщені на земельній ділянці) за наявності кількох умов:

- продаж нерухомості відбувався не частіше одного разу протягом звітного року;

 - відповідне майно перебувало у власності особи більше 3 років (ця вимога не поширюється на  об'єкти, отримані у спадщину).

Якщо ж особа вирішила здійснити операцію з продажу нерухомості вже вдруге за звітний рік, то відповідний дохід буде оподатковуватись за ставкою ПДФО 5 % та військовим збором – 1,5 %.

За такими ж ставками, пояснюють фіскали, буде оподатковуватись і дохід особи від продажу протягом звітного року одного об’єкта нерухомості, який перебуває у власності особи менше 3 років. Якщо протягом того ж року така особа продасть другий об'єкт нерухомості, то такий дохід оподатковується ПДФО та військовим збором на загальних підставах, незалежно від строку перебування цього об'єкта у власності фізособи.

Що ж стосується особливостей сплати відповідного податку, то у ДФС звертають увагу на те, що нотаріус посвідчує договір між фізичними особами стосовно продажу нерухомості лише за наявності оціночної вартості такого майна та документа про сплату до бюджету відповідного податку. Інформацію про відповідний договір – його вартість та суму сплаченого податку – нотаріус щокварталу подає до контролюючого органу.

Зверніть увагу, сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи особою, яка продає нерухомість до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.

Однак, якщо покупцем є ФОП чи юридична особа, така особа виконує роль податкового агента.

Попередня стаття Наступна стаття