ДФС надала пояснення щодо оподаткування реалізації пального за картками

Державна фіскальна служба України в індивідуальній податковій консультації від 31.08.2017  № 1771/6/99-99-12-02-02-15/ІПК надала роз’яснення щодо виникнення об’єкта оподаткування акцизним податком при здійсненні операцій з реалізації пального з використанням талонів (скретч-картка)[1] і смарт-карток (паливних карток)[2] та необхідності реєстрації товариства платником акцизного податку при здійсненні зазначених операції.

У пунктах 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України ( далі Кодекс) платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Суб’єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені абзацом другим підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, є особою, яка реалізує пальне і відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу є платником акцизного податку.

У разі якщо за даними первинних документів товариство здійснює операції з отримання від постачальників та реалізацію покупцям палива за допомогою смарт-карток та талонів на пальне, які отримуються та/або надаються до видаткових накладних на паливо, у цьому випадку товариство є платником акцизного податку в розумінні підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу.

У випадку, коли суб’єкт господарювання здійснює операції з видачі (купівлі-продажу) карток та/або талонів на пальне, за якими пальне отримується в пунктах реалізації, що належать іншим суб’єктам господарювання, і при цьому суб’єкт господарювання не здійснює операції з фізичного отримання, відпуску та транспортування пального, не має при цьому власних автозаправних станцій, місць зберігання пального та інших об’єктів, а реалізує тільки картки та/або талони на пальне.

Однак слід звернути увагу, що у випадку, коли підприємство придбаває для подальшого перепродажу третім особам, а також для особистого виробничого споживання і передає на зберігання постачальнику пальне у відповідному асортименті та кількості (далі - Товар), асортимент та кількість Товару (пального) проданого товариству підтверджена видатковою накладною із визначенням ціни, а також розміру отриманої оплати за паливо. Постачальник повертає товариству зі зберігання Товар на підставі та в обмін на картку на пальне, Товар вважається повернутим зі зберігання товариству на підставі чеків РРО про продаж пального.

Якщо відповідно до видаткових накладних суб’єкт господарювання як постачальник передав покупцю пальне у визначеному асортименті, кількості та ціні, а також отримав оплату за паливо, таким чином, за результатами вивчення первинних документів встановлено, що товариство здійснило продаж та передачу покупцю не карток та/або талонів на пальне, а палива у визначеному асортименті, кількості та ціні.

Враховуючи зазначене, товариство відповідно підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу зобов’язане зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального.

Об’єкт оподаткування акцизним податком відповідно до підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Кодексу виникає у разі, якщо обсяги реалізованого пального за смарт-картками та/або талонами на пальне перевищують обсяги отриманого пального від інших платників акцизного податку (постачальників), за які сплачено акцизний податок.

Наголошено, що згідно з пунктом 117.3 статті 117 Кодексу здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.

 

 


[1] Паливна скретч-картка — це довірчий документ, який засвідчує право власника на отримання на АЗС визначеного талоном виду палива (А-80; А-92; А-95; А-95 EURO; дизельне пальне; газ) в кількості, встановленій номіналом картки.

[2] Паливні картки — це інструмент безготівкового розрахунку на АЗС, який засновано на використанні банківських технологій та є засобом ідентифікації користувача й отримання передплаченого пального в мережі АЗС паливної компанії.

За своїм принципом паливні картки аналогічні банківським, проте у паливних картках  як платіжна одиниця можуть використовуватися не лише грошові кошти, а й літри. 

Попередня стаття Наступна стаття