Чи потрібно коригувати ПДВ при поверненні авансу неплатнику ПДВ?

У разі скасування особою, яка не є платником ПДВ, замовлення на виготовлення товару та повернення їй авансової плати, розрахунки коригування за вищезазначеними операціями не складаються.

Такий висновок було зроблено ДФС України в індивідуальній податковій консультації від 29.09.2017 № 2079/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

Водночас вищезазначена позиція контролюючого органу не відповідає вимогам Податкового кодексу України (далі – ПК України).  

Так, із зазначеної вище податкової консультації можна дійти висновку, що фактично між сторонами був укладений договір підряду, яким підрядник, платник ПДВ, за передоплатою зобов’язувався виготовити замовнику, не платнику ПДВ, певний товар (у цьому випадку металопластикову конструкцію). Тобто підрядник відповідно до підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПК України здійснює операції з постачання послуг.

Проте надалі замовлення було скасовано, сплачена сума авансу повернута, а металопластикова конструкція так і не була виготовлена. Зі свого боку це означає, що фактично послуга підрядником так і не була поставлена, а тому відсутній сам об’єкт оподаткування ПДВ, передбачений підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України.

Крім того, відповідно до абзацу другого пункту 192.2 статті 192 ПК України зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.

Оскільки у випадку, зазначеному в податковій консультації, товари так і не були поставлені у власність замовника, то нараховані підрядником податкові зобов’язання з ПДВ підлягають коригуванню на підставі повернення останнім авансового платежу замовнику.

Аналогічний висновок також зазначений у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» (категорія 101.15).

 

Попередня стаття Наступна стаття