Додаток
Форма 1
Додаток
Форма 2
Додаток
Форма 3
Додаток
Форма 4
Розширений пошук
Тарифна політика
Вхід|Реєстрація

Ru

En

Ua

Стаття 267. Транспортний податок
Редакції документа
Пошук у тексті
Знайти
Вверх из Вниз
Питання/Тема
З якого моменту визначається п’ятирічний період використання легкового автомобіля, який є об’єктом оподаткування транспортним податком?
...

...

Відповідно до підпункту 267.2.1 ПК України однією з ознак легкового автомобіля як об'єкта оподаткування транспортним податком є період його використання, який з метою оподаткування транспортним податком не повинен перевищувати 5 років. Проте прямої вказівки на особливості визначення такого п'ятирічного періоду в Кодексі немає, що породжує неоднозначні трактування даного положення, зокрема: п'ятирічний період використання останнім власником; використання до 5 років автомобіля всіма попередніми власниками; п'ятирічний період використання автомобіля з моменту його виготовлення.

У такому випадку необхідно системно проаналізувати норми податкового законодавства та позицію фіскальних органів.

У Податковому кодексі у підпункті 14.1.251 зазначено, що транспортними засобами , що використовувались є такі транспортні засоби , на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи , що дають право експлуатувати такі транспортні засоби.

Фахівцями інформаційно-довідкового департаменту ДФС на загальнодоступному інформаційн-довідковому ресурсі зазначено, що якщо на транспортні засоби уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право їх експлуатувати, вони вважаються використовуваними. Датою початку користування ( вводу в експлуатацію) транспортних засобів , що були в користуванні та ввозяться на митну територію України, вважається дата їх першої реєстрації , визначена в реєстраційних документах, які видано уповноваженими державними органами та дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі. У разі відсутності реєстраційних документів першої реєстрації транспортних засобів датою початку використання вважається календарна дата виготовлення транспортного засобу ( день, місяць, рік). У разі якщо календарну дату визначити неможливо, то такою датою слід вважати 1 січня року виготовлення , зазначеного в реєстраційних документах.

При цьому ПК України у підпункті 14.1.163 визначає першу реєстрацію транспортного засобу як реєстрацію, що здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше. Вважаємо, що буквальне тлумачення цієї норми в аспекті оподаткування транспортним податком недоцільне і необхідно системно підійти до аналізу даного положення в поєднанні із підпунктом 14.1.251 ПК України. Тобто датою введення автомобіля в експлуатацію та початку його використання визначається дата першої реєстрація такого транспортного засобу уповноваженими органами України або іноземної держави. За відсутності відповідних реєстраційних документів датою початку використання автомобіля вважається дата його виготовлення.

Отже, датою початку використання транспортного засобу з метою оподаткування транспортним податком вважається:

  • дата першої реєстрації транспортного засобу в Україні або ж за кордоном
  • календарна дата виготовлення автомобіля ­­– у разі відсутності реєстраційних документів першої реєстрації транспортного засобу
  • 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах ­– якщо календарну дату визначити неможливо

Необхідно звернути увагу, що при вирахуванні п'ятирічного періоду використання автомобіля ( не потрібно плутати із вирахуванням періоду, за який нараховують податкове зобов'язання ) річний обсяг повинен обчислюватися за календарний рік, а не за будь-які 12 місяців за вибором податкового органу, оскільки базовий податковий ( звітний) період транспортного податку дорівнює календарному року. Тобто, якщо автомобіль зареєстрований у червні 2010 року, початком його використання з метою оподаткування транспортним податком буде календарний 2010 рік, а п'ятирічного терміну використання такий автомобіль досягне 31 грудня 2014 року і в 2015 році такий транспортний засіб не буде об'єктом оподаткування транспортним податком . ( див. правові позиції Верховного Суду України у справі № 21-94а13 від 16.04.2013р. та Харківського окружного адміністративного суду у справі № 820/5726/15 від 22 липня 2015р.).

Пов'язані питання/Теми
Які особливості встановлення транспортного податку? Чи підлягає транспортний податок сплаті у 2015 році?Які особливості сплати транспортного податку у випадку, якщо автомобіль, що є об’єктом оподаткування, досяг п’ятирічного терміну використання під час базового податкового року?Чи оподатковується в 2015 році легковий автомобіль, який викрадено?Чи є законним податкове повідомлення-рішення про сплату транспортного податку, надіслане (вручене) фізичній особі-власнику легкового автомобіля контролюючим органом після 1 липня базового податкового року?З якого моменту сплачується транспортний податок у разі придбання автомобіля протягом року: з місяця, коли виникло право власності на автомобіль чи з місяця його реєстрації? Яка відповідальність настає за несплату транспортного податку?Чи сплачується транспортний податок з тимчасово ввезених автомобілів?
?Поставте своє запитання
Популярні податкові теми
Запитання можуть ставити лише зареєстровані користувачі
Вхід/Реєстрація
Поставте Ваше запитання, і ми відправимо відповідь Вам в особистий кабінет найближчим часом.
Відправити